Pożar w Przylepie. Konferencja prasowa z minister A. Moskwą

i

Autor: PAP/Lech Muszyński; Piotr Jędzura ŁZ

Pożar

Sprawa pożaru w Przylepie powraca. Na cel od rządu Zielona Góra dostanie 43 mln. Ile potrwa usuwanie pogorzeliska?

Chociaż od pożaru w Przylepie Zielonej Góry minęło już sporo czasu to nadal są prowadzone czynności wyjaśniające jak i planowanie likwidacji pogorzeliska. 9 sierpnia, we wtorek została zorganizowana w tej sprawie konferencja prasowa. Padły jasne zapewnienia rządu o pomocy dla naszego miasta. Jaką kwotę przeznaczy rząd? Na horyzoncie pojawia się kilkadziesiąt milionów złotych.

Pożar w Przylepie

W sobotę, 22 lipca po godz. 17 niedaleko Zielonej Góry w Przylepie wybuch pożar na jednej z hal. W pobliżu miasta unosiły się kłęby dymu. Na miejscu pracowało 60 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Dogasanie pożaru trwało do niedzieli, 23 lipca 2023 r. Według strażaków w hali znajdowało się ok. 5 tys. metrów sześciennych składowanego materiału. Dalsze czynności wyjaśniające są w toku. Co paliło się w Przylepie? Tak przedstawia się lista substancji. 

Rząd pomoże Zielonej Górze po pożarze w Przylepie 

W środę, 9 sierpnia odbyła się konferencja prasowa w Komendzie Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim  w sprawie pomocy rządu dla Zielonej Góry po pożarze hali w Przylepie. Na horyzoncie pojawiły się dokładne zapewnienia Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

W imieniu premiera Mateusza Morawieckiego deklaruję, że rząd przeznaczy na ten cel 43 mln zł. Zajmiemy się tym w najbliższych dniach. W momencie podpisania odpowiednich umów te środki będą zabezpieczone. Jeżeli w trakcie działań pojawią się, jakieś dodatkowe potrzeby będziemy kontynuować dobry dialog z urzędem miasta, bowiem dotychczas ta współpraca była wzorcowa – powiedziała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska podczas konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

Naprawie pogorzeliska w Przylepie

Podczas konferencji poinformowano o budżecie całej operacji. Naprawianie zniszczeń po pożarze hali w Przylepie zostały oszacowany na ok. 55 mln zł, przy czym wkład Zielonej Góry to 12 mln zł, a rząd przeznaczy 43 mln zł. 

W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć halę po pożarze w Przylepie

Sonda
Byłeś/aś kiedyś świadkiem pożaru?