Największa wieś w Lubuskiem

i

Autor: Canva: Witmann Csaba pexels.com; Screen Google Street View; H.S

Ciekawostki

To największa wieś w Lubuskiem! Znajduje się zaraz obok Gorzowa Wielkopolskiego

W Polsce jest wiele wsi, które mają kilka tysięcy mieszkańców i mogłyby być miastami. Mimo to tak nie jest. W Lubuskiem są także takie miejscowości. Jaka jest największa wieś w Lubuskiem? To spore zaskoczenie i znajduje się blisko Gorzowa Wielkopolskiego.

Wsie w Polsce. Ile jest wsi w Polsce?

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2021 roku w Polsce jest 43 122 wsi, z czego 29 368 z nich przynależy do gmin wiejskich.

Natomiast aż 13 754 należy do gmin miejsko-wiejskich. Gdzie jest najwięcej wsi w Polsce? Najwięcej wsi ogółem znajduje się w województwie mazowieckim, bo jest ich tam aż 7 843 wsi. A najludniejszą wsią w Polsce właśnie leży w woj. mazowieckim i jest to Józefosław. Według danych GUS w Polsce mieszka 38 mln 36 tys. 118 osób, z czego 15 mln 287 tys. 346 osób na obszarach wiejskich.

Czy rozpoznasz lubuskie miasto tylko na podstawie zdjęcia? Test dla spostrzegawczych

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. W jakiej miejscowości znajduje się w ten obiekt?
Winobranie 2023. Tak wygląda Zielona Góra przed startem Największego Święta Wina w Polsce

Wsie w woj. lubuskim. Liczba to zaskoczenie

Ile wsi jest w Lubuskiem? Na terenie woj. lubuskiego leży 1 053 wsi, z czego aż 566 należą do gmin wiejskich. Natomiast 487 przynależy do gmin miejsko-wiejskich. W gminie Gubin jest najwięcej wsi i jest ich aż 46. Jaka jest największa wieś w Lubuskiem? Oto największe wsie w woj. lubuskim

Największą wsią w woj. lubuskim jest ta, która znajduje się blisko Gorzowa Wielkopolskiego. Największa wieś w Lubuskiem ma aż 3 259 mieszkańców, dla porównania w 2019 roku mieszkało tam zaledwie 2 947 osób. Mowa o wsi Kłodawa, w gminie Kłodawa, położonej w powicie gorzowskim.

Zobacz też: Największe wsie w Lubuskiem