Zabieg kardiologiczny w szpitalu w Nowej Soli
O nowatorskim zabiegu kardiologicznym w szpitalu w Nowej Soli, poinformowała sama placówka w komunikacie na swojej stronie. W Klinicznym Oddziale Kardiologii szpitala w Nowej Soli został przeprowadzony pierwszy w Lubuskiem zabieg, który może zmienić życie pacjentów z ciężkimi schorzeniami serca. Czterej pacjenci zostali poddani zabiegowi, w znieczuleniu miejscowym poprzez nakłucie żyły szyjnej. Wszyscy pacjenci zostali już następnego dnia wypisani do domów.
Pierwszy taki zabieg kardiologiczny w Lubuskiem. Na czym dokładnie polega?
Odbyty zabieg to implantacja reducera do zatoki wieńcowej, jest to jedna z najnowszych metod postępowań w kardiologii interwencyjnej. Zabieg przeprowadzany jest u pacjentów z ciężką dusznicą bolesną, u których konwencjonalne metody leczenia nie przynoszą już ulgi. Pomimo optymalnej terapii lekami i leczenia inwazyjnego (przywrócenie przepływu w tętnicach serca koronaroplastyką lub by-passami) ból w klatce piersiowej nadal powraca - czytamy w komunikacie nowosolskiego szpitala.
Jak przeprowadzony został zabieg? Zabieg implantacji reducera
Zabieg implantacji reducera do zatoki wieńcowej, polega na umieszczeniu małego implanta o kształcie klepsydry w głównej żyle serca (nazywaną zatoką wieńcową). Następnie powoduje to redystrybucję krwi z obszarów lepiej ukrwionych do tych, które są niedotlenione. Dzięki temu poprawia się tolerancja wysiłku i zmniejszają bóle serca.
Kardiolodzy przeprowadzili zabieg implantacji reducera do zatoki wieńcowej, w nowoczesnej Pracowni Hemodynamiki w Wielospecjalistycznym Szpitalu Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Nowej Soli.