kwota pieniądze gotówka banknoty

i

Autor: Szymon Starnawski/Grupa Murator Mieszkanie na start to program pozwalający uzyskać atrakcyjnie oprocentowany kredyt.

Ranking

W tym mieście wojewódzkim podatki są najniższe. Nowy ranking czasopisma "Wspólnota"

2024-05-12 15:29

Niskie podatki to marzenie wielu Polaków. To właśnie one są czynnikiem, który może zadecydować o podjęciu pracy czy miejsca zamieszkania. Czasopismo "Wspólnota" po raz kolejny stworzyła ważny ranking. "Polityka podatkowa władz gminnych 2020–2022" wskazuje, w których miastach wojewódzkich podatki są najniższe.

Niskie podatki kluczem do rozwoju?

Wysokie podatki często są postrzegane jako ciężar dla przedsiębiorstw i jednostek gospodarczych, ograniczając ich potencjał wzrostu i innowacji. W tym kontekście niskie podatki mogą stanowić kluczowy czynnik wpływający na rozwój gospodarczy. Niskie podatki sprzyjają przedsiębiorczości poprzez zachęcanie do inwestycji i tworzenia nowych miejsc pracy. Firmy mają więcej środków do reinwestowania w swój rozwój, co prowadzi do powstania innowacyjnych produktów i usług oraz zwiększenia konkurencyjności na rynku. 

Wyższy wiek emerytalny albo wyższe podatki

Nowy ranking "Wspólnoty" - tu są najniższe podatki

Czasopismo "Wspólnota" stworzyło ranking pt. "Polityka podatkowa władz gminnych 2020–2022". Materiał dotyczy uśrednionych danych z lat 2020–2022. Okazuje się, że nie ma gminy w Polsce, która na skutek obniżania podatków zbierałaby mniej niż 50 proc. możliwych do uzyskania dochodów własnych. W 75 jednostkach jest to mniej niż 75 proc. Na przeciwnym biegunie są 33 gminy, które pozyskują 99 proc. albo więcej tego, co da się wycisnąć z podatników - czytamy na początku zestawienia. To tam znalazło się zestawienie miast wojewódzkich, które mają niskie podatki. I to właśnie miasta wojewódzkie dbają bardziej o wpływy do swojego budżetu niż miasta powiatowe czy gminy wiejskie. Obniżanie stawek, zwolnienia czy ulgi są dla Polaków niekiedy bardzo ważną kwestią. Jak podaje "Wspólnota" w latach 2019–2022 wydatki majątkowe miasta kształtowały się na poziomie 2,5–2,6 mln zł.

Duże miasta z pewnością przyciągają infrastrukturą, możliwością rozrywki czy poziomem edukacji. A poziom zainteresowania w późniejszym czasie skutkuje tym, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na zamieszkanie właśnie w mieście wojewódzkim. Od niedawna wielu Polaków decyduje się na obrzeża miast, aby korzystać z ciszy i spokoju nie tracąc przywilejów jak m.in. niskie podatki. Taka tendencja jest chociażby widoczna w Zielonej Górze, gdzie powstają nowe dzielnice i tym samym nowe budynki mieszkalne. Jak uplasowała się Zielona Góra w rankingu niskich podatków? To spore zaskoczenie! Na ostatnim 18. miejscu znalazła się Warszawa z wynikiem 99,8 %.

Średnia stawka podatków (dochody własne otrzymane jako % możliwych do zebrania) według "Wspólnoty"

  • 5. Toruń 95,9 %
  • 4. Poznań 95,6 %
  • 3. Rzeszów 95,1 %
  • 2. Gorzów Wlkp 92,6 %
  • 1. Zielona Góra 91,3 %

Im kasy nie brakuje! Poznajcie "polskie emiraty": oto najbogatsze gminy w Polsce! TOP 15

Sonda
Przeszkadza ci wzrost cen słodkich napojów?