Polska Wełna w Zielonej Górze - historia
W 1816 r. Schädel wybudował pierwszą przędzalnię wełny w Zielonej Górze. W 1870 r. Förster rozbudował zakład jednak pięć lat później ogłosił upadłość. W 1890 r. teren fabryki przejął R. Wolff. To jednak nie był koniec zmian, kolejne przyszły w 1915 r. To wtedy zielonogórska fabryka musiała połączyć się z sąsiednimi zakładami włókienniczymi dotychczasowych angielskich właścicieli Oldroyd’a i Blakeley’a. Powodem tego był wybuch I wojny światowej. W efekcie powstała „Niemiecka Manufaktura Wyrobów Wełnianych”. Następnie podjęto inwestycję nowocześniejszego kompleksu, który działałby na jednym terenie.
Co znajdowało się w fabryce? Do kompleksu wchodził skład następujących oddziałów, były to: kotłownia, budynek wielofunkcyjny (tam była m.in. tkalnia, pomieszczenia biurowe oraz pokoje socjalne) oraz wykańczalnia tkanin. W budynku z dwiema wieżami znajdowała się dawna przędzalnia. Spółka pod nazwą „Niemiecka Manufaktura Wyrobów Wełnianych” w Zielonej Górze należała do największych i najnowocześniejszych zakładów tego typu nie tylko na terenie Niemiec, ale i tej części Europy.
Swoją działalność fabryka ponownie wznowiła w połowie 1946 r., ale już pod nową nazwą Zakładów Przemysłu Wełnianego „Polska Wełna”.
Jak się pracowało w Polskiej Wełnie?
Należy pamiętać, że ówczesne warunki pracy znacznie różnią się od tych, które znamy obecnie. Kiedyś nie było klimatyzacji czy odpowiednich warunków sanitarnych. Przy wielkich maszynach przędzalniczych pracowały kobiety, które niekiedy musiały zmagać się z wysokimi temperaturami, czy infekcjami dróg oddechowych. W łazience i przebieralni pracownicy nieraz natykali się na odór oraz karaluchy. Praca w tym miejscu wymagała także precyzji i skupienia.
Upadek Polskiej Wełny. Teraz zrobimy tu zakupy
Fabryka "Polska Wełna" działała aż do upadłości zakładu w 1999 roku. Natomiast w 2005 r. część obiektów adaptowano na galerie handlowo-rozrywkową. W 2008 r. odbyło się huczne otwarcie galerii handlowej Focus Mall, która jest największym takim obiektem w Zielonej Górze. Dwie charakterystyczne wieże przyciągają wzrok.