Wyłudzali pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego teraz są w rękach zielonogórskiej prokuratury
W związku z prowadzonym śledztwem dotyczący wyłudzenia dofinansowania do projektu badawczego podmiotu gospodarczego ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w ramach "Regionalnego Programu Operacyjnego — Lubuskie 2020" zostały podjęte następujące czynności.
Podmiot gospodarczy doprowadził Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości poprzez złożenie nieprawdziwych informacji oraz nierzetelnych oświadczeń, które warunkowały pozytywne rozpatrzenie wniosku o przyznanie dofinansowania na realizację projektu. Jak wylicza dalej CBA, podmioty gospodarcze zaangażowane w przestępczy proceder sztucznie zawyżały koszty projektu poprzez wystawianie zawyżonych lub nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych faktur, dotyczących rzekomych kosztów poniesionych w ramach realizacji projektu.
Polecany artykuł:
Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego z Poznania na polecenie Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze dokonali zatrzymania pięciu osób na terenie województwa mazowieckiego oraz zachodniopomorskiego - czytamy dalej w komunikacie CBA. Funkcjonariusze podczas czynności dokonali także przeszukania miejsc zamieszkania w celu zabezpieczenia dodatkowego materiału dowodowego oraz ewentualnych korzyści uzyskanych z popełnionych przestępstw. Zatrzymani zostali już doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze, a Prokurator przedstawił im zarzuty. Jest to pierwsza realizacja procesowa, która jest wynikiem przeprowadzonej kontroli przez Delegaturę CBA w Poznaniu.
Komentarz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego
Urząd Marszałkowski Województwa Lubuski poinfomrował w komunikacie, że w 2017 r. została podpisana umowa naprojekt pt. „Technologia biodetoksyfikacji odpadów drewnianych impregnowanych olejem kreozotowym do zastosowania jako paliwo lub komponent do produkcji paliw”z jedną ze spółek z woj. zachodnipomorskiego w ramach działania Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020. W 2018 r. w wyniku przeprowadzonej przez urzędników kontroli, stwierdzono nieprawidłowości, których skutkiem była konieczność zwrotu całości otrzymanego w ramach projektu dofinansowania. Na każdym etapie badania nieprawidłowości Urząd Marszałkowski Województwa Lubuski współpracował z Delegaturą CBA w Poznaniu oraz z Prokuraturą w Zielonej Górze.
Jak poinformował dalej Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego łączne dofinansowanie w projekcie miało wynieść 5 332 843,03 zł. Za sprawą przeprowadzonej kontroli w trakcie realizacji projektu nie doszło do wypłaty kolejnych 4 mln złotych dofinansowania.