Kredyty na mieszkanie w I kwartale 2024 r.
Koniec 2023 r. był dla kredytobiorców bardzo gorącym okresem. W ramach programu "Bezpieczny Kredyt 2%" wnioski były jeszcze składane w czwartym kwartale ubiegłego roku. Banki jeszcze w marcu musiały rozpatrywać wnioski, które wpłynęły od osób zainteresowanych programem. Jednak w pierwszym kwartale 2024 r. zaobserwowano spadek nowych wniosków o kredyt hipoteczny w porównaniu do roku poprzedniego. Ci, którzy chcą mieć nieruchomość na własność czekają na kolejny program rządowy "Kredyt na start".
– Wstępne założenia pokazują, że będzie to zupełnie inny program i być może nie zrobi takiej rewolucji na rynku jak poprzedni. Mimo to wszyscy obawiają się kolejnej fali podwyżek cen nieruchomości, za którą mogą nie nadążyć bankowe algorytmy wyliczenia zdolności kredytowej klientom, wskazuje Andrzej Łukaszewski, Ekspert finansowy Credipass.
Stabilizacja na rynku wtórnym mieszkań. A co z cenami?
Wstępne wyniki raportu Barometr Metrohouse i Credipass wskazują, że po serii znacznych wzrostów, sytuacja stała się nieco bardziej spokojna. Rynek oczekuje informacji o nowym programie wsparcia kredytobiorców. I można śmiało stwierdzić, że I kwartał 2024 r. to stabilizacja na rynku wtórnym. Ceny sprzedaży mieszkań w pięciu miastach są następujące. Gdzie są największe wahania cen?
Łatwo się domyślić, że największe wahania są odnotowane w Warszawie. Średnie ceny nabywanych mieszkań w stolicy wzrosły o 3,6 proc., a średnia cena przekroczyła 15 tys. złotych. Kolejnym miastem jest Wrocław, gdzie ceny transakcyjne spadły o 3,5 proc. w porównaniu od czwartego kwartału 2023 r. W Gdańsku także zaobserwowano spadek o 1,6 proc. Natomiast w Łodzi czy w Krakowie zaobserwowano wzrost.
Średnia krajowa a kupno mieszkania
Zarobki Polaków w miastach wojewódzkich. Kto jest liderem rankingu płac? Według danych Głównego Urzędu Statystycznego średnie wynagrodzenie Polaków w sektorze przedsiębiorstw wyniosło we wrześniu 2023 roku 7379,88 PLN brutto. W 2021 r. wynosiło ono 5 662 zł brutto, czyli 4 080 zł netto. Logicznym jest to, że przeciętnego Polaka było stać na więcej m2 dwa lata temu, niż obecnie. Średnie wynagrodzenie Polaków pozwalało w 2021 r. kupić 0,43 m kw., a już w 2023 r. było to 0,38 m kwadratowego. Chcesz kupić mieszkanie w Łodzi i zarabiasz średnią pensję? W 2023 r. przeciętny Kowalski mógł kupić 1 cm kw. mniej. We Wrocławiu w 2021 r. i w 2023 r. można było kupić taką samą liczbę 0,46 m kw. W Warszawie można było kupić w 2023 r. o 2 cm kw. więcej a w Gdańsku o 1 cm kw. w porównaniu do 2021 r.