Modernizacja deptaka w Zielonej Górze

i

Autor: H.G

Miasto

Zielonogórski deptak ma przejść modernizację. Urząd Miasta przedstawił dwie koncepcje

2024-12-11 8:59

Na modernizację tego miejsca w Zielonej Górze czeka wielu mieszkańców. Zielonogórski deptak lata świetności ma już za sobą, a tylko jego część została zmodernizowana. Nadszedł czas na kolejne zmiany. Stare płyty mają zniknąć z alei Niepodległości. Co będzie w zamian? Urząd Miasta przedstawił dwie koncepcje.

Deptak w Zielonej Górze to wizytówka. Czarno-białe płyty niegdyś były od al. Niepodległości aż do ratusza. Jednak to się zmieniło. Wówczas podjęto rewitalizację, a zielonogórski deptak został podzielony na trzy części z inną nawierzchnią. Ul. Kupiecka została wykonana z polbruku. Natomiast część od ul. Żeromskiego do Starego Rynku jest z kostek granitowych. Przestrzeń z końca lat 70. XX wieku została i przypomina o sobie tylko od al. Niepodległości do Placu Bohaterów Westerplatte. To już niebawem się zmieni.

Remont u powodzian

Zielonogórski deptak przejdzie modernizację. Mieszkańcy mają głos

Deptak na alei Niepodległości zostanie zmodernizowany. To miejsce jest chętnie odwiedzane nie tylko przez mieszkańców, ale także turystów. Nadszedł czas na rewitalizację, której częścią są także mieszkańcy. Urząd Miasta zorganizował we wtorek, 10 grudnia konsultacje społeczne. Podczas spotkania można było zobaczyć dwie koncepcje, a następnie oddać swój głos na jedną z nich. Kolejne konsultacje społeczne ws. modernizacji zielonogórskiego deptaka odbędą się w czwartek, 12 grudnia w godz. 12:00-15:00.

- Przed nami wyjątkowy projekt rewitalizacji deptaka, który chcemy przedstawić mieszkańcom. Chcemy zmieniać śródmieście, aby było ono atrakcyjne. Dlatego przedstawiamy dzisiaj dwie koncepcje przebudowy deptaka i konsultujemy opinie mieszkańców - powiedział prezydent Zielonej Góry Marcin Pabierowski, podczas wtorkowych konsultacji.

Dwie koncepcje na nowy deptak w Zielonej Górze

Podczas pierwszego spotkania konsultacyjnego przedstawiono dwie koncepcje na nowy deptak w Zielonej Górze. W pierwszej z nich pasaż miałby zostać wykonany z kostki granitowej, tej która jest już wykorzystana na ul. Żeromskiego. Jak dalej czytamy w komunikacie magistratu "na głównych traktach zaplanowano 4 płyty granitowe w kolorze szarym wielkość 100x50 cm ułożone w poprzek budynków ograniczone z dwóch stron płytami granitowymi sjenitowymi wielkości 100x50 cm ułożonymi wzdłuż budynków. Uzupełnienie przy budynkach stanowi drobna kostka granitowa 10x10 cm w kolorze szarym. Pomiędzy terenami zielonymi przewidziano kostkę szarą granit płomieniowany 20x15 cm. Dodatkowo naprzeciwko teatru zaplanowano dwa kwartały, które stanowią odtworzenie istniejącej kostki betonowej jasno szarej oraz antracytowej o wymiarach 50x50 cm".  

W koncepcji pierwszej kosze na śmieci oraz lampy mają zostać wykonane w formie stylizowanej. Odwzorowanie istniejących znajdujących się przy ul. Stefana Żeromskiego. Natomiast ławki z siedziskiem drewnianym mają być umiejscowione na granitowym postumencie. 

Druga koncepcja nawiązuje wizualnie do obecnego układu płyt betonowych. Na głównych traktach oraz pomiędzy terenami zielonymi mają być płyty jasno szare.

"Koncepcja nr 2 zakłada wykonanie lamp w formie niezmienionej w stosunku do lamp istniejących. Ławki z siedziskiem drewnianym w formie nowoczesnej posadowione na betonowych postumentach. Kosze na śmieci nowoczesne betonowe" - podaje UM Zielona Góra.

Zielona Góra Radio ESKA Google News
Autor:

10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. O tym mogłeś nie wiedzieć