Inwestycja

Amfiteatr w Zielonej Górze do modernizacji. Trwa głosowanie na projekt

4 września, w środę przez zielonogórskim amfiteatrem odbyła się konferencja prasowa dotycząca modernizacji niemal stuletniego obiektu. Prezydent Marcin Pabierowski przedstawił dwa pomysły na wygląd obiektu. Modernizacja amfiteatru wiąże się z kilkudziesięcioma milionami złotych.

Amfiteatr w Zielonej Górze zostaje

Stowarzyszenie „My Zielonogórzanie” dopięło swego. O tę modernizację bardzo długo walczono. Członkowie stowarzyszenie dwoili się i troili, aby w końcu przywrócić dawny blask amfiteatrowi. Przez ostatnich kilka miesięcy mieszkańcy Zielonej Góry nie wiedzieli czy amfiteatr będzie wyremontowany. Decyzja zapadła. Co dalej z amfiteatrem w Zielonej Górze? To już pewnie amfiteatr w Zielonej Górze zostanie zmodernizowany. Jak ocenia tę inwestycję prezydent? 

Olbrzymia odpowiedzialność i wyzwanie. Ja pamiętam też swoje pierwsze konferencje jeszcze jako młody radny w 2018 r. jak broniliśmy amfiteatru. Wiem, że to wybrzmiało podczas kampanii wyborczej. Mieszkańcy tego oczekują. Chcę to zrealizować dlatego, jak najszybciej powołamy zespół ekspercki m.in. oparty o konserwatora zabytków, SARP oraz zaprosimy biura projektowe, które mają doświadczenie w modernizacji obiektów festiwalowych. Koncepcja jest spójna, bardzo wyjątkowa. Dwa dachy architektonicznie różne, ale bardzo wyjątkowe. Chcę, żeby mieszkańcy mieli wybór. Chcę, żeby to była nasza wspólna decyzja - powiedział Marcin Pabierowski.

Koncepcja modernizacji amfiteatru w Zielonej Górze

Podczas środowej konferencji prasowej przedstawiono dwa warianty modernizacji amfiteatru im. Anny German w Zielonej Górze. W naszej galerii zdjęć możecie zobaczyć propozycje. 

Oba warianty zakładają, że w obiekcie zmieści się 3 tys. widzów. Wariant I zakłada, że dach obiektu będzie przypominać wachlarz lub harmonijkę. Tu warto zaznaczyć, że takiego typu konstrukcji jeszcze nie ma w Polsce. Konstrukcja stalowa dachu składa się z słupów stalowych z odciągami, na których umieszczone są łuki stalowe. Natomiast to słupy stalowe wraz z łukami stalowymi stanowią główny element nośny konstrukcji. Dzięki zamontowanym odciągom będzie zachowana stabilizacja. Z czego będzie zrobiony dach? Będzie to membrana z tkaniny technicznej o wysokiej wytrzymałości. Zostanie napięta za pomocą lin stalowych. 

Wariant II jak podaje zielonogórski magistrat to "dach w kształcie siodła zbudowanego z poduszek lub bąbli. Podobne rozwiązanie zastosowano w amfiteatrze w Szczecinie. Konstrukcja stalowa z ringiem obwodowym o przekroju rurowym stanowi główny element nośny. Ring wsparty jest na podporach w kształcie litery V, które łączą konstrukcję z fundamentami. Kształt wypełnienia dachu, czyli głównych belek, został zaprojektowany na podstawie modelu przestrzennego, który posłużył do opracowania ostatecznego kształtu całego zadaszenia. Dach pokryty jest tkaniną techniczną o wysokiej wytrzymałości". 

Głosowanie potrwa od 4 do 9 września. Głosy można oddawać za pośrednictwem strony internetowej. TUTAJ

Murator Remontuje: Jak łatwo nałożyć gładź szpachlową
Materiał sponsorowany

Remont amfiteatru. Kwota to kilkadziesiąt milionów złotych

Podczas konferencji prasowej padła także kwota planów na modernizację amfiteatru im. Anny German w Zielonej Górze. Obie koncepcje pochłonął ponad 40 mln złotych. Prezydent Zielonej Góry, chce zrealizować to przedsięwzięcie w kolejnych trzech latach. Będziemy informować na bieżąco o tej sprawie na naszym portalu. 

Kiedy ruszy modernizacja zielonogórskiego amfiteatru?

Głosowanie na koncepcje nowego amfiteatru w Zielonej Góry będzie trwać niecały tydzień. Kiedy ruszą prace? Najpierw jednak będzie trzeba uzbroić się w cierpliwość. To dopiero początek prac nad ważną inwestycją w Zielonej Górze.

Głosowanie jest do poniedziałku (przyp. red. do 9 września). W momencie, kiedy poznamy wybór mieszkańców co do projektu, który uważają, żeby został zrealizowany przystąpimy niezwłocznie do podsumowania opracowań technicznych i funkcjonalnych. To nam pozwoli wystartować do dofinansowania, tak jak pan prezydent powiedział - jest po rozmowach z marszałkiem województwa lubuskiego, z panem Marcinem Jabłońskim. Po uzyskaniu dofinasowania będziemy niezwłocznie przystępować do rozpoczęcia procesu realizacji, czyli wyboru wykonawcy - powiedział Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry. 

Kiedy ruszą prace remontowe zielonogórskiego amfiteatru?

Mam nadzieję, że w przyszłym roku taka umowa już zostanie podpisana. Myślę, że 2026 r. to jest ten moment, kiedy pierwsza łopata będzie mogła zostać wbita. Oczywiście po wcześniejszych spełnionych wszystkich tych warunków, o których mówił pan prezydent, czyli montaż finansowy, dofinansowanie, zaprojektowanie, uzyskanie niezbędnych pozwoleń i rozpoczęcie prac budowlanych - powiedział dla Eska Zielona Góra News, Paweł Tonder, wiceprezydent Zielonej Góry. 

Modernizacja amfiteatru w Zielonej Górze. Są dwa warianty koncpecji