Audyt w lubuskim Polregio
Zakończył się audyt w lubuskim POLREGIO. We wrześniu tego roku rozpoczęła się kontrola, która przez kolejne miesiące miała na celu sprawdzenie funkcjonowania lubuskiego Polregio. Audyt dotyczył lat 2020-2024. Co ustalono w tej sprawie? Jak już udało się ustalić, przez wiele lat dochodziło tu do nieprawidłowości. Także w taborze, który w niektórych okresach był tylko w 45 proc. sprawny.
Prześwietliliśmy całą ścieżkę decyzyjną, całość procesu związanego z utrzymaniem taboru, jego naprawami i dysponowaniem nim. Skala nieprawidłowości jest porażająca. Mowa tutaj wprost o działaniu na szkodę spółki i nie może być na to przyzwolenia. Przeszliśmy do skrupulatnego rozliczania przeszłości i wyciągamy daleko idące konsekwencje. Potrzebne jest jednak również zdefiniowanie możliwego modelu dalszego funkcjonowania spółki w Lubuskiem. Prace i w tym zakresie już trwają – mówi prezes Zarządu POLREGIO Krzysztof Pietrzykowski.
Niewłaściwe wykorzystanie majątku spółki. W tle CBA i prokuratura
Jak dowiadujemy się z komunikatu Polregio nieprawidłowości dotyczą m.in. prowadzenia ewidencji udostępniania podmiotom zewnętrznym zakładowej infrastruktury, wykorzystywanej do realizacji napraw i przeglądów. Należy pamiętać, że to na jej podstawie później są wyliczane faktury. Braki w ewidencji, które zostały zauważone były stratami dla spółki.
"Tylko w rezultacie audytu Zakład wystawił dotychczas 8 brakujących faktur za lata 2023–2024 na łączną kwotę blisko 0,5 mln zł netto. Przewoźnik przeprowadzi szczegółową weryfikację pozostałych należności, również za wcześniejsze lata. Osobną kwestię stanowi stwierdzony przypadek przekroczenia uprawnień – w zakresie posiadanych kompetencji finansowych – podczas zawierania umów przez kierownictwo Zakładu" - czytamy na stronie spółki.
W końcowym wniosku przeprowadzonego audytu w lubuskim Polregio, spółka zdecydowała o powiadomieniu Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Czyli działanie na szkodę spółki. Także został powiadomiony kolejny organ - Centralne Biuro Antykorupcyjne. Jak podaje spółka w komunikacie "w wystąpieniu skierowanym do CBA POLREGIO wskazało na okoliczności wymagające zbadania z wykorzystaniem narzędzi i uprawnień posiadanych przez tę służbę".
Będziemy na bieżąco informować, gdy pojawią się kolejne fakty w tej sprawie.
Zobacz też: W Lubuskiem są trzy nowe przystanki kolejowe. Gdzie?