Lubuski powiat rośnie w siłę. Dwie jego gminy mają się powiększyć
Jak poinformowała Gazeta Lubuska w swoim artykule dokładniej chodzi o powiększenie w powiecie nowosolskim dwóch gmin. Są to gmina Otyń oraz Nowe Miasteczko. Na przełomie roku został złożony wniosek ws. opinii w sprawie granic gminy Otyń kosztem Zielonej Góry. Odbyły się także konsultacje wśród mieszkańców gminy Otyń w tej sprawie. Pozostało jedynie teraz czekać na dalsze decyzje. Dlaczego mają zostać zmienione granice?
Pretekstem do zmian granic były toczone już od wielu lat rozmowy dotyczące remontu drogi z Niedoradza do Zatonia, której początkowy odcinek zarządzany jest przez Powiat Nowosolski, a dalszy przez Powiat Zielonogórski .W interesie Zielonej Góry nigdy nie było wydawać pieniędzy na taki remont, natomiast podczas trwającej współpracy, jaka zawiązała się w kontekście wspólnego budowania ścieżki rowerowej ustaliliśmy, że jako gmina przejmiemy odcinek drogi na wysokości naszej wsi, czyli Ługów, a przy okazji również uporządkujemy kwestię gruntów przylegających do niej. Docelowo również ten odcinek drogi weźmie w zarząd powiat - wyjaśniła powody burmistrz Barbara Wróblewska na łamach GL.
W sumie mają zostać zmienione tereny o łącznej powierzchni ok. 290 hektarów.
Drugą zmianą jest ta w gminie Nowe Miasteczko. W tym przypadku straci na tym gmina Szprotawa. Jak informuje GL są gotowe nowe mapy i reszta potrzebnych dokumentów. Odbyły się też konsultacje społeczne. Z wnioskiem o zmianę granic wystąpili mieszkańcy. Sprawa dotyczy trzech zabudowań przy wsi Szyba. Jednak na wniosek o zmiany należy jeszcze poczekać.Wniosek ma zostać złożony prawdopodobnie do końca marca 2023.
Decyzję o powiększenie obszaru gminy w Lubuskiem podejmuje Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekłada dalej Radzie Ministrów. A zmiany po decyzji wchodzą w życie 1 stycznia.