muzyka

Eurowizja Junior 2023. Afera po wygranej konkursu przez Francję. Doszło do oszustwa?

2023-11-28 11:14

Za nami Eurowizja Junior 2023. Konkurs Piosenki Eurowizyjnej dla Dzieci 2023 wygrała zdecydowanie Zoé Clauzure z Francji. Jednak jak się okazało, nie obyło się bez kontrowersji. Wiele osób uważa, że konkurs był ustawiony, a gospodarz zbyt mocno siebie faworyzował.

Eurowizja Junior 2023 - wyniki

Konkurs Piosenki Eurowizyjnej dla Dzieci 2023 wygrała reprezentantka Francji Zoé Clauzure. Zdobyła łącznie 228 punktów. Drugie miejsce zajęła Hiszpania z 201 punktami, a trzecie - Armenia z 180 punktami. Polska znalazła się na 6. miejscu z 124 punktami.

Eurowizja Junior 2023 - główni faworyci do zwycięstwa

Eurowizja Junior 2023 była ustawiona? Fani wskazują problemy

Już podczas transmisji wielu fanów widziało mnóstwo niedogodności podczas występów innych krajów niż Francja. Francuska reprezentantka miała idealne ujęcia, pracę kamer oraz dodatkowe światła, które jak się okazało, nikomu innemu nie zaproponowano.

- Światła to jedno, ale zepsute wizualizacje? Inna kamera podczas ujęć? Portugalia naprawdę mocno oberwała od realizatorów. Niektórzy wokaliści też brzmieli, jakby siebie nie słyszeli - powiedział dla eska.pl jeden z fanów Eurowizji, który poprosił o zachowanie anonimowości.

Kolejny ważny aspekt wskazał redaktor naczelny portal eurowizja.org, Kamil Polewski.

W delegacji francuskiej znalazła się ich Alexandra Redde-Amiel, która jednocześnie była główną producentką Eurowizji Junior 2023. Kobieta podczas konkursu siedziała ze swoją podopieczną. Kamil Polewski wskazuje, że przy organizacji Juniora w Polsce, Marta Piekarska jako producentka przekazała swoje obowiązki tzw. główy delegacji innej osobie.

Eurowizja Junior 2023. Głosowanie na siebie i zwycięstwa Francji to kolejny problem

Warto wspomnieć, że w przeciągu ostatnich 4 lat, Francja wygrała konkurs aż 3 razy! Tutaj "winnym" może okazać się łatwy do oszukania system głosowania. W przeciwieństwie do Konkursu Piosenki Eurowizyjnej (dla dorosłych), na Juniorze można głosować na własne państwo i to online. Nie trzeba się nawet bawić w VPN, wystarczy normalnie zagłosować i głosy są zaliczane. Patrząc na wyniki od kilku lat widać, że liczy się tzw. silniejszy i bardziej zmobilizowany fandom. Armenia, Francja, Hiszpania, ale też czasami i Polska potrafią szturmować głosowanie online, reklamując takie możliwości już kilka dni wcześniej. Jeżeli do tego doliczymy liczbę ludności to wiadomo, że zarówna Francja jak i Hiszpania mają większe możliwości.