Decyzja w sporze o nazwę Falubaz. Klub żużlowy stracił prawo do nazwy
Decyzja w sporze o prawo do nazwy Falubaz została ogłoszona 25 stycznia w Trybunale Sprawiedliwości UE. Zakończyła się bowiem walka, która trwała kilka lat. Jak informuje w komunikacie portal WP Sportowefakty, to zakład zajmujący się produkcją maszyn włókienniczych i budowlanych posiada pełne prawo do korzystania z nazwy Falubaz. Od środy, to zarząd spółki będzie podejmować decyzję czy i na jakich zasadach udzielą tych praw żużlowemu klubowi. Według dalszych informacji w komunikacie portalu spółka Falubaz SA nie będzie dążyć do zakazu używania tej nazwy przez klub żużlowy, ale jednocześnie zaznaczała, że warunkiem korzystania z nazwy będzie "poszanowanie praw spółki Falubaz". Jednak na decyzję spółki o obecnym prawie do wykorzystania nazwy przez klub żużlowy należy jeszcze poczekać. Wieloletni spór mógł niekorzystnie wpłynąć na ostateczną decyzję przedsiębiorstwa.
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE ws. nazwy Falubaz
W wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE ogłoszonym 25 stycznia znajduje się informacja, że Trybunał w całości oddalił skargę żużlowego Stelmet Falubazu Zielona Góra, a dodatkowo obciążył klub kosztami procesu. W swoim wyroku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podtrzymał wcześniejszą decyzję Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej w Alicante, który uznał, że żużlowy klub zarejestrował swój znak towarowy w złej wierze, nie biorąc pod uwagę praw spółki Falubaz SA. Nie ma możliwości odwołania się od tej decyzji. Sprawa jest definitywnie zakończona na niekorzyść klubu żużlowego.
Polecany artykuł:
Początek sporu o nazwę Falubaz
Przypomnijmy, że spór o nazwę jednego z najpopularniejszych klubów żużlowych rozpoczęła się w 2015 roku. Przedstawiciele klubu żużlowego Falubaz uzyskali w Alicante na własność prawa do używania nazwy Falubaz w zakresie sportu, marketingu oraz organizacji imprez. Ta decyzja nie spodobała się spółce Falubaz S.A., która od lat zajmuje się produkcją maszyn włókienniczych. W latach 1961 do 1991 spółka wspierała klub żużlowy. Jednak pomimo to wystąpiono do urzędu w Alicante o unieważnienie znaku towarowego, którzy został udzielony klubowi. Natomiast Urząd Unii Europejskiej do spraw Własności intelektualnej aż dwa razy przyznał im rację. Sprawa trafiła do kolejnej instancji odwoławczej.
Brak komentarza w sprawie
O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy klub sportowy oraz przedsiębiorstwo, ten jednak nie otrzymaliśmy komentarzy w zaistniałej sytuacji.