Kiedy zmiana czasu na letni 2025?
Z soboty na niedzielę, czyli 29 na 30 marca 2025. W nocy powinniśmy przestawić wskazówki zegarków. Pojawia się także pytanie, w którą stronę. Czy tej nocy śpimy dłużej? Wskazówki powinniśmy ustawić o godzinę do przodu, czyli z 2:00 na 3:00. Pamiętajcie, aby sprawdzić też ustawienia w swoich komputerach i telefonach. Wiele urządzeń ma tę funkcję wbudowaną automatycznie.
Czy zmiana czasu wciąż jest potrzebna?
Pytanie o zmianę czasu wywołuje sporo emocji. Zapytaliśmy kilku naszych czytelników co sądzą o tej zmianie w 2025 roku.
"Kiedyś uważałem, że jest to zbędne. Teraz już nie zwracam na to uwagi chyba, że muszę tego dnia być w pracy. Powoduje to lekką dezorientację, ale człowiek chyba się przyzwyczaja i zapomina później, że coś takiego w ogóle miało miejsce" - mówi dla Eska Zielona Góra News, Marek.
"Dobrze, że te zmiany czasu zawsze są w weekend. Człowiek może inaczej sobie układać plan dnia jak jest dłużej jasno na dworze. Muszę pamiętać o tym w tym roku, bo mam sporo zegarów w mieszkaniu" - powiedziała nam Ania.
"Dla mnie jest to obojętne. Człowiek tak czy inaczej musi się dostosować. Nie ma tu dużej filozofii" - powiedział nam Darek.
"Zmiana czasu ma dużo plusów, ale zbytnio tego nie lubię. Mój organizm dłużej się przestawia. Podobnie mają moi znajomi. Uważam, że powinniśmy mieć jeden czas i oszczędziło by nam to chociażby problemów z bólem głowy czy innymi dolegliwościami" - dodaje w rozmowie z nami Paulina.
Zmiana czasu z zimowego na letni 2025. Czy będzie to ostatnia dla nas zmiana?
Dyskusja o tym, czy powinna odbywać się zmiana czasu trwa od wielu lat. Parlament Europejski odniósł się do tej sprawy i podjął decyzję dotyczącą przestawienia zegarków. Co to oznacza? Oznacza to, że najpóźniej do końca 2026 roku, każdy z krajów członkowskich Unii Europejski musi zadeklarować czy chce na stałe pozostać w czasie letnim, czy zimowym. To nie koniec zmian zaproponowanych przez PE. Następnie ma obowiązywać tzw. okres przejściowy, który będzie przeznaczony dla państw przygotowujących się do zmian pod kątem technologicznym. Oznacza to, że najprawdopodobniej ostatnia zmiana czasu nastąpi w 2027 roku.
Zielona Góra w zimowej aurze. Czesław Łuniewicz uchwycił zimę kilkadziesiąt lat temu na fotografiach