Przed wyborem miejsca zamieszkania warto zwrócić uwagę na czynniki, które są sprzyjające to bardzo dobrych warunków życia. Takie miejscowości są określane jako miasta sukcesu w Polsce. Co to oznacza? Miasta sukcesu w Polsce są to miasta, w których chcą mieszkać ludzie, a także wiążą z nimi swoją przyszłość zarówno prywatną jak i zawodową. Pismo samorządowe Wspólnota po raz kolejny wzięła na tapet polskie miasta. Tym razem ranking dotyczy Sukcesu kadencji 2018-2023.
Ranking powstał w oparciu o matematyczny model, w którym znalazły się najważniejsze wskaźniki:
- sukces ekonomiczny (związany ze stanem gospodarki lokalnej),
- sukces finansowy (związany z budżetem jednostki samorządowej),
- sukces społeczny (związany m.in. z wynikami edukacji, ochroną środowiska czy lokalnym transportem publicznym),
- sukces infrastrukturalny (związany z komunalną infrastrukturą techniczną).
Wskaźniki dobraliśmy takie, które możliwie najlepiej obrazują osiągnięty sukces, ale nie można powiedzieć, że ten sukces zawsze zależy od pracowitości, pomysłowości i od jakości działań podejmowanych przez radnych, wójta, burmistrza czy prezydenta oraz podlegającą im administrację samorządową. Sukces to wypadkowa działań samorządu i korzystnego (lub niekorzystnego) splotu okoliczności, w których przyszło działać - czytamy w rankingu.
Miasta sukcesu 2018-2023 z podziałem na miasta wojewódzkie
Pięcioletnia kadencja samorządów chyli się ku końcowi. Ranking został podzielony w różnych kategoriach, m.in. miast wojewódzkich. Ku zaskoczeniu na pierwszym miejscu znalazło się Opole, później Gdańsk. Warszawa dopiero na trzecim miejscu. Które lubuskie miasto to pewny sukces? Z pewnością mieszkańcy oby miast wojewódzkich w Lubuskiem mają powód do zmartwienia. W podsumowaniu rankingu Gorzów Wielkopolski znalazł się na 17. miejscu, a Zielona Góra zamknęła to zestawienie na ostatnim miejscu. Inne lubuskie miasta nie znalazły się w pierwszych dziesięciu miejscach. Które miasto jest lepsze Zielona Góra czy Gorzów? Poniżej znajdziecie podział na cztery wskaźniki.
- Sukces finansowy pod względem miast wojewódzkich
10. miejsce Gorzów Wielkopolski
16. miejsce Zielona Góra
- Sukces społeczny pod względem miast wojewódzkich
17. miejsce Gorzów Wielkopolskiego
18. miejsce Zielona Góra
- Sukces ekonomiczny pod względem miast wojewódzkich
14. miejsce Zielona Góra
17. miejsce Gorzów Wielkopolski
- Sukces infrastrukturalny pod względem miast wojewódzkich
9. miejsce Zielona Góra
13. miejsce Gorzów Wielkopolski
Podsumowując to Zielona Góra wypada gorzej od Gorzowa Wielkopolskiego. Czy to faktycznie oznacza, że w tym lubuskim mieście ciężko o sukces? Ocena pozostaje jedynie mieszkańcom tej lubuskiej stolicy.