Marianna Popiełuszko, Jerzy Popiełuszko, ks. Zygmunt Malacki

i

Autor: AKPA; H.S; Public domain, via Wikimedia Commons

Wiara

Marianna Popiełuszko oddała swojego syna Bogu. "Myślę, że został wybrany na męczennika"

Wciąż jest żywa pamięć o zmarłym błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko. To właśnie wychowanie w duchu głębokiej wiary katolickiej oraz miłości do ojczyzny sprawiło jak dalej potoczyło się jego życie. Tragiczna śmierć była dla jego matki, Marianny ogromnym ciosem. Jednak ona wiedziała, że poświęcenie jest tego warte.

Tragiczna śmierć ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Jerzy Popiełuszko (daw. Alfons) urodził się w 1947 r. W jego domu było wiele miłości od najmłodszych lat. Życie na wsi wykształciło w nim także docenienie życia codziennego. Rodzice wszczepili mu także wiarę w Boga oraz ojczyznę. Swoją ścieżkę w kościele rozpoczął jako ministrant, a już w 1965 r. wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Imię Jerzy przyjął dopiero na piątym roku seminarium. W 1978 r. został duszpasterzem środowisk medycznych w Warszawie. Dwa lata później rozpoczął posługę jako kapelan Solidarności w stolicy. Jego problemy ze Służbą Bezpieczeństwa zaczęły się dużo szybciej. Według dostępnych dokumentów w IPN ks. Jerzy Popiełuszko był obserwowany przez kilka lat. Dla ówczesnej władzy nie był dobrym obywatelem, a wręcz zagrażał utrzymania się komunizmu w Polsce. Popiełuszko zmarł 19 października 1984 r. Błogosławiony Jerzy Popiełuszko stał się symbolem walki o wolność w komunistycznej Polsce. W 2014 r. ruszył proces kanonizacji ks. Jerzego Popiełuszki.

QUIZ. Kościół w czasach PRL. Pamiętasz te wydarzenia i postacie? Sprawdź się

Pytanie 1 z 10
Na początek coś bardzo prostego. Kogo przedstawia to zdjęcie?
Kardynał Stefan Wyszyński

Marianna Popiełuszko wspomina syna

Marianna Popiełuszko nie prowadziła życia publicznego w porównaniu do swojego syna Jerzego. Jednak odegrała kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru, wartości i postaw życiowych. Marianna była przykładem pobożności, skromności i pracowitości. Zmarła w 2013 r. Przez wiele lat wspominała swojego tragicznie zmarłego syna Jerzego.

"Otrzymałam dziecko od Boga i oddałam w jego ręce. Myślę, że został wybrany na męczennika, a ja pokutuję razem z nim" - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, w 1996 roku Marianna Popiełuszko.

Strata syna musiała być dla Marianny ogromnym ciosem w serce. Szczerze wielokrotnie przyznawała, że "oddałam go Kościołowi". Po latach także zebrała się na wyznanie, że "Przecież nie z synem, tylko z Bogiem walczyli". Jak się także okazało, wybaczyła oprawcom swojego syna.

"To jest kamień na całe życie. Nie życzę tym wrogom, żeby oni tego doczekali. Niech im Pan Jezus daruje, a oni się nawrócą i wspomną, z kim oni to popełnili. Przecież nie z synem, tylko z Bogiem walczyli" - powiedziała w rozmowie z Polskim Radiem, Marianna Popiełuszko.

Odświętne stroje i procesja ulicami. Tak obchodzono kiedyś Boże Ciało