Koryto rzeki Bzury i staw w parku miejskim w Zgierzu zostaną zrewitalizowane

i

Autor: D.T.

Środowisko

Marsz w obronie Odry już niebawem. Jak będzie przebiegać trasa marszu?

2023-04-12 13:35

O katastrofie ekologicznej na Odrze latem 2022 mówiła cała Polska. Zdjęcia śniętych ryb z rzeki jeszcze przez kolejne miesiące pojawiały się w mediach społecznościowych. Pojawiło się wiele inicjatyw na temat ratowania środowiska. Jedną z nich jest uznanie rzeczki za osobę prawną. Z tej okazji odbędzie się marsz.

Marsz w obronie Odry. Czy rzeka może mieć osobowość prawną? Data marszu

Z inicjatywy społecznej wolontariuszy "Plemienia Odry" powstał pomysł uznania rzeki za osobę prawną, aby Odra miała swojego reprezentanta. Z tej okazji odbędzie się marsz w obronie Odry. „Być osobą prawną, czyli podmiotem, to znaczy mieć wartość, którą można chronić na przykład występując w jej imieniu przed sądem. »Osoba prawna« to rekwizyt, tarcza, narzędzie w rękach prawa służące do reprezentowania i chronienia określonej struktury, grupy ludzi, ale również ziemi czy rzeki” – tłumaczą twórcy inicjatywy.

Przykładami rzek z osobowością prawną są m.in. Magpie (Kanada), Vilcabamba (Ekawador) czy Whanganui (Nowa Zelandia).

Trasa marszu w obronie Odry. Tak można wesprzeć marsz

Marsz w obronie Odry rozpocznie się 20 kwietnia 2023 r. i będzie on podzielony na 44 odcinki - od źródła do ujścia rzeki. Będzie on trwać około 45 dni. W województwie lubuskim wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w marszu wzdłuż brzegu Odry w m.in. Bytomiu Odrzańskim, Krośnie Odrzańskim, okolicach Będowa oraz Rąpic. Natomiast 6 maja 2023 roku zaplanowana jest we Wrocławiu manifestacja. Organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału w marszu nawet w krótkiej wędrówce. Zainteresowani będą mogli wybrać tempo wędrówki: 23 km/dzień oraz 60 km/dzień. Finał marszu zaplanowany jest na 3 czerwca 2023 roku. Formularz zapisu oraz dokładna mapa wędrówki znajduje się tutaj

Petycja w sprawie uznania Odry za osobę prawną

Według danych podanych przez organizatorów na stronie internetowej, pod petycją w sprawie uznania Odry za osobę prawną, podpisało ponad 8,5 tys. osób. Znaną postacią związaną z województwem lubuskim, które popiera akcję jest Olga Tokarczuk, noblistka i pisarka.

Test o rzekach w Polsce. Sprawdź, czy rozpoznasz wszystkie bez mapy!

Pytanie 1 z 12
Ta rzeka przepływa przez Białystok. Chodzi o:
Legionowo skazane na śmieci! Urzędnicy tłumaczą się z przekazania terenu pod zakład przeładunku odpadów
Sonda
Czy popierasz petycję w sprawie uznania Odry za osobę prawną?