Świeczka, znicz

i

Autor: unsplash.com zdjęcie ilustracyjne

Wiara

Matki Boskiej Gromnicznej w kościele. Czy trzeba tego dnia iść do kościoła?

2024-02-02 7:59

2 lutego 2023, w czwartek, w Kościele katolickim przypada przypada Święto Ofiarowania Pańskiego i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Powszechnie nazywane dniem Matki Boskiej Gromnicznej. Czy wierni muszą uczestniczyć we mszach świętych?

Matki Boskiej Gromnicznej w polskiej tradycji

W polskiej tradycji święto pod nazwą Matki Boskiej Gromnicznej jest bardziej rozpowszechnione. To święto traktowane jest jako zakończenie okresu Świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy powinno się rozbierać choinkę. Tego dnia podczas mszy świętej, są błogosławione świece (gromnice) przyniesione przez wiernych do kościoła. Następnie w domach osób wierzących zapala się je na znak zawierzenia Maryi w czasie klęsk, a szczególnie podczas burzy.

Kiedy ustanowiono święto Ofiarowania Pańskiego i Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny?

Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I w 492 roku, następnie Jan Paweł II w 1997 roku ustanowił Dzień Życia Konsekrowanego.

Czy w święto Matki Boskiej Gromnicznej trzeba iść do kościoła?

Święto Matki Boskiej Gromnicznej nie jest świętem nakazanym to znaczy, że nie ma obowiązku uczestnictwa 2 lutego we mszy świętej. Jest do jednak wskazane.

Święta nakazane w Kościele Katolickim. Lista

Warto znać święta nakazane w Kościele Katolickim. To wtedy właśnie jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. Lista świąt nakazanych:

  • 1 stycznia Nowy Rok - Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
  • 6 stycznia Trzech Króli - Objawienie Pańskie
  • VII Niedziela Wielkanocy Wniebowstąpienie Pańskie
  • Boże Ciało Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
  • 15 sierpnia Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej
  • 1 listopada Wszystkich Świętych
  • 25 grudnia Boże Narodzenia

Do kiedy śpiewa się kolędy? Podpowiadamy

25 grudnia rozpoczyna się liturgiczny okres Bożego Narodzenia i to wtedy rozpoczyna się śpiewanie kolęd w kościołach. Jednak do kiedy powinno się je śpiewać? Wspomniany okres liturgiczny kończy się Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli pierwszą niedzielę po Uroczystości Objawienia Pańskiego - po 6 stycznia. Według tradycji w wielu kościołach kolędy śpiewane są podczas mszy świętych aż do 2 lutego, czyli do  Święta Ofiarowania Pańskiego (Matki Bożej Gromnicznej).

Zobacz też: Z tych grzechów nie musisz się spowiadać

Sonda
Czy często chodzisz do kościoła na mszę świętą?