Węzeł drogowy Żary Zachód A18

i

Autor: GDDKiA, Marek Pilaczyński

Odcinek A18 w Lubuskiem oddany. Kolejne prace przygotowawcze do remontu dróg w toku

Ostatnio dużo się mówi o nowych drogach na terenie województwa lubuskiego. To dobre nowiny szczególnie dla kierowców, którzy codziennie muszą podróżować tymi samymi trasami. Kolejny odcinek A18 w Lubuskiem został oddany. W tle szykują się kolejne prace przygotowawcze do remontu dróg. Jakie drogi z nich zostaną wyremontowane?

Odcinek A18 w Lubuskiem oddany. Kierowcy już z niego korzystają

Jak poinformowała GDDKiA na stornie internetowej kierowcy już mogą korzystać z oddanego odcina o długości 20 km A18 na terenie województwa lubuskiego. To pierwszy gotowy odcinek z czterech. Kolejne mają zostać oddane w 2023 roku. We wrześniu 2022 roku zostało otrzymane pozwolenie na użytkowanie rozbudowanego do parametrów autostrady odcinka DK18 między węzłami Żary Zachód i Iłowa. Podczas remontowania ówcześnie istniejącej drogi została wymieniona nawierzchnia betonowa południowej jezdni drogi, przebudowany węzeł autostradowy Żary Południe, wybudowane zostały również trzy górne przejścia dla dużych zwierząt, trzy wiadukty i most w ciągu autostrady. Koszt opiewał na ponad 260 mln zł.

Kolejne obwodnice na terenie województwa lubuskiego. Praca idzie w dobrym kierunku

Zaplanowane obwodnice w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020-230 pozwolił na realizację wielu nowych tras ruchu. Dla przykładu jest nią obwodnica Strzelec Krajeńskich w ciągu DK22. Zdaniem GDDKiA jest zadaniem o największym stopniu zaawansowania prac spośród sześciu przewidzianych do realizacji. W kwietniu 2022 roku została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy obwodnicy Krosna Odrzańskiego w ciągu DK29. Pozwoliła ona na dalsze prace projektowe oraz oczywiście realizację. W planach jest również obwodnica Wschowy oraz Dębowej Łęki w ciągu DK12, Kostrzyna nad Odrą w ciągu DK31, Dobiegniewa w ciągu DK22 i Przytocznej w ciągu DK24. Trwają prace przygotowawcze wraz z elementami koncepcji programowej.

Kolejne plany rozbudowy dróg krajowych w Lubuskiem

Jak czytamy dalej w komunikacie Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Zielonej Górze w Lubuskiem są zaplanowane przebudowy cztery ciągi dróg krajowych. Są to: DK12, DK22, DK24 oraz DK27. Niemal na całych swoich długościach zostaną przebudowane i przystosowane do standardów dróg głównych ruchu przyspieszonego.

W planach są również MOP-y na trasie S3, o których już informowaliśmy na naszym portalu. Więcej informacji znajdziecie  tutaj.

Prace przygotowawcze dotyczą następujących dróg w Lubuskiem:

  • DK12 - pięć odcinków o łącznej długości 37,8 km,
  • DK22 - siedem odcinków o łącznej długości 88,6 km (w tym Koncepcja programowa dla mostu granicznego w Kostrzynie nad Odrą),
  • DK24 - dwa odcinki o łącznej długości 26 km,
  • DK27 - pięć odcinków o łącznej długości 40,8 km,
  • DK92 - dwa odcinki o łącznej długości 2,8 km,
  • DK2 - A2 - odcinek o długości 2 km.