burza, alert rcb - zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Pixabay / facebook.com/pogodalubuskie

alert RCB

Pogodowy armagedon w Lubuskiem. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Co to oznacza?

2024-06-18 14:46

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa we wtorkowe popołudnie rozesłało do mieszkańców m.in. Województwa lubuskiego alert przed burzami, silnym wiatrem, gradem i deszczem. Czy mamy się czego obawiać?

Prognozy pogody w ostatnim czasie dla Lubuskiego nie są szczęśliwe, a wtorkowy alert to, niestety, potwierdza.

Uwaga! Wieczorem i w nocy (18/19.06) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr – tak brzmi alert RCB dla Lubuskiego.

Jak informuje profil na facebooku "Zjawiska Meteorologiczne – Lubuskie", W godzinach późno popołudniowych i wieczornych w centrum Niemiec zaczną formować się burze. Początkowo będą to bardzo dobrze rozwinięte superkomórki burzowe z całym szeregiem gwałtownych zjawisk atmosferycznych. Z biegiem czasu powstanie większy układ burzowy, prawdopodobnie w postaci mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS), który może generować silne porywy wiatru dochodzące do 80/100 km/h.

Nawałnica w Gorzowie w 2023 roku

Totalny paraliż na drogach. Powodem wypadki i trudna pogoda

W układ burzowy mogą być nadal wbudowane superkomórki. Co to znaczy? Wzrasta ryzyko opadów większego gradu (3/4cm) oraz ulewnych opadów deszczu, a dodatkowo istnieje prawdopodobieństwo rozwoju trąby powietrznej.

Sonda
Będziesz przestrzegać zaleceń RCB?
Źródło: Pogodowy armagedon w Lubuskiem. Mieszkańcy otrzymali alert RCB. Co to oznacza?