Niezwykłe zjawisko na wale przeciwpowodziowym

i

Autor: Honorata Szkudlarek; Canva; Facebook: Lubuscy Łowcy Burz - Przemek Mielczarek pająki na wale przeciwpowodziowym

Powódź 2024

Powódź 2024: niesamowite zjawisko na wale przeciwpowodziowym. "Każdy pomaga jak umie"

Media społecznościowe wręcz buzują od informacji dotyczących powodzi 2024. Wiele osób dzieli się swoimi życiowymi sytuacjami. Wśród zdjęć dotyczących zalanych domów są też i takie, które dotyczą natury. Nie, nie chodzi tu o wylewania rzek. Jeden z internautów uchwycił niesamowite zjawisko na wale przeciwpowodziowym.

Powódź 2024 w Polsce. Wiele miejscowości pod wodą

Powódź nawiedziła południową i zachodnią część Polski. Miejscowości położone m.in. w województwie opolskim, śląskim czy dolnośląskim jako pierwsze odczuły skutki wielkiej wody i fali powodziowej. Ta z kolei jest obecnie w woj. lubuskim i z godziny na godzinę przesuwa się do kolejnych terenów. Nim dotrze do woj. zachodniopomorskiego po drodze może wyrządzić sporo szkód.

Tam gdzie wielka woda się pojawiła, mieszkańcy publikowali do mediów społecznościowych wiele zdjęć. Dzielili się w ten sposób swoją i innych tragedią. Na liczenie dokładnych strat po powodzi przyjdzie jeszcze czas. Wśród właśnie tych publikacji można znaleźć też takie, które ukazują piękno natury. Internauci są zachwyceni. Pod zdjęciem można znaleźć wiele komentarzy, jak np.: "Każdy pomaga jak umie"; "Co by nie było wał został wzmocniony"; "Niesamowite dzieło"; "Jak folia". O co dokładnie chodzi?

Wrocławskie Marszowice umacnianie wałów

Niesamowite zjawisko na wale przeciwpowodziowym

Na profilu Lubuscy Łowcy Burz pojawiło się zdjęcie, które wzbudziło spore zainteresowanie internautów. Na fotografii widać wał przeciwpowodziowy i niesamowite zjawisko. Na pierwszy rzut oka można się pomylić i uznać, że jest to mgła lub pozostałości po roślinach. Jednak jest to coś zupełnie innego. Na zdjęciu bowiem widać dużą ilość pajęczyn, które powstały na wale przeciwpowodziowym. Dlaczego tak się dzieje?

Pajęczyny na wale przeciwpowodziowym. Dlaczego powstają?

Wyjaśnienie tego zjawiska jest bardzo proste. Pajęczyny, które pojawiają się na wale przeciwpowodziowym to nic innego jak instynktowne działania zwierząt  przed niebezpieczeństwem. Owady wyczuwają zagrożenie i zachowują się tak, aby jemu zapobiec. Jak tłumaczą to naukowcy owady w ten sposób uciekają przed wodą i gromadzą się na wałach. Następnie mogą spokojnie przenieść się w kolejne bezpieczne miejsce.

Zwierzęta instynktownie wyczuwają zagrożenia to jest to, czego my się wyzbyliśmy w procesie ewolucji. Odchodzą na wyższe partie oraz od rzek, gdzie może spotkać je duża woda - powiedział w rozmowie z tvnmeteo.pl Tomasz Wykner, główny specjalista służby leśnej w RDLP w Zielonej Górze.

Zalana Osiecznica w gminie Krośno Odrzańskie

Sonda
Martwisz się o los zwierząt w czasie powodzi?