Powodzie 2024. Jaki jest stan rzek w Lubuskiem?
Niszczycielski żywioł przenosi się z południa Polski coraz wyżej. Obecnie najbardziej zagrożone jest województwo lubuskie. Jak obecnie wygląda tam sytuacja na rzekach w tym regionie?
"Tutaj Odra utrzymuje się na poziomie 646 centymetrów, co oznacza, że ta fala, która idzie z Dolnego Śląska, ona jest bardzo długa. Maksymalnie w 1997 roku było to było 681 cm, co oznacza, że było to ponad 30 cm wyżej" - przekazał Sławomir Pawlak z biura Wojewody Lubuskiego w rozmowie w reporterką Eski.
Jak dodał, są przesiąki, ale woda na całe szczęście jest tamowana.
"W gminie siedlisko są przesiąki, ale tam żołnierze z Brygady Kawalerii Pancernej, z WOPR, pomagają mieszkańcom. Te przesiąki są tamowane. Podobnie w gminie otyń" - wyjaśnia.
Fala będzie przemieszczać się w stronę Cigacic i Krosna Odrzańskiego.
Polecany artykuł:
Powodzie w Polsce. Jak można pomóc?
Podczas powodzi domy nad głową straciło już mnóstwo polaków, w szczególności zamieszkujących województwo dolnośląskie, śląskie i opolskie. Tam niszczycielski żywioł zniszczył nie tylko mieszkania, ale również samochody, miejsca pracy, kościoły, punkty usługowe. Zniszczone są także ulice, mosty czy zabytki.
Pamiętajmy, by w tym trudnym czasie okazać wsparcie potrzebującym. Każdy może pomóc osobom, które mieszkają na terenach dotkniętych przez powódź.
W tym celu możemy wpłacić pieniądze na zbiórki, które prowadzone są w różnych częściach kraju, oraz, przede wszystkim - w internecie. To najszybsza pomoc i zarazem najłatwiejsza. Możemy również kupić produkty, których potrzebują na terenach dotkniętych powodzią. Warto jednak wcześniej sprawdzić, co tak naprawdę jest potrzebne w miejscu, któremu chcemy pomóc.