Działania zaproponowane w ramach Gminnego Programu nastawione są na zapobieganie i ograniczenie problemów związanych z używaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych.
Gminny Program obejmuje działania profilaktyczne i pomocowe skierowane do dzieci i młodzieży oraz dorosłych mieszkańców Gminy Gubin.
W Urzędzie Gminy Gubin działa Punkt Konsultacyjno–Informacyjny dla osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków oraz ich rodzin - dyżury pełni terapeuta uzależnień. W
siedzibie Gminnego Centrum Trzeźwości w Grabicach przyjmuje terapeuta uzależnień oraz odbywają się spotkania grupy AA. W punktach informacyjnych w ośrodkach zdrowia na terenie Gminy Gubin pielęgniarki udzielają porad na temat uzależnień.
Na terenie Gminy Gubin działa Gminna Komisja ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, która zajmuje się rozpatrywaniem wniosków o sądowe zobowiązanie osoby do poddania się leczeniu odwykowemu. Jeśli Gminna Komisja uzna, że zachodzą przesłanki do uruchomienia procedury poddania leczeniu odwykowemu, to wysyła imienne zaproszenie na spotkanie z przedstawicielami Komisji w jej siedzibie w Urzędzie Gminy Gubin w Gubinie.
Przy realizacji celów zawartych w Gminnym Programie podejmowane są działania profilaktyczne, edukacyjne i informacyjne mające na celu zapobieganiu uzależnieniom od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży.
Od 2023 roku w szkołach podstawowych na terenie Gminy Gubin jest zrealizowany „Program Domowych Detektywów Jaś i Małgosia na tropie”. Celem Programu jest opóźnienie inicjacji alkoholowej wśród uczniów, ograniczenie problemów związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych oraz obalania mitów dotyczących bezpiecznego spożywania alkoholu. Program Domowych Detektywów składa się z dwóch części: szkolnej oraz domowej. Utrzymany jest w konwencji nauki poprzez zabawę. W Programie wykorzystane są cztery zeszyty wydane przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Każdy zeszyt zawiera jedną zabawną historyjkę i zadania, które uczniowie rozwiązują w domu z rodzicami.
Prowadzone są również kampanie profilaktyczne i edukacyjne skierowane do uczestników ruchu drogowego, a zwłaszcza kierowców.