Pryszczyca w Niemczech. Pierwszy przypadek od 37 lat
W styczniu 2025 r., po raz pierwszy od niemal 37 lat odnotowano u trzech sztuk bawoła wodnego wirus pryszczycy w Niemczech. Gdzie? W Brandenburgii, tuż przy granicy z Polską odnotowano niebezpiecznego wirusa. Jak objawia się pryszczyca? Czy pryszczyca dotrze do Polski? Czy pryszczyca jest groźna dla ludzi?
Sztab kryzysowy w Lubuskiem
W niedzielę i w poniedziałek odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego przy wojewodzie lubuskim, Marku Cebuli. W tym posiedzeniu wzięły udział wszystkie służby, czyli Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Policja oraz Krajowa Administracja Skarbowa i Wojewódzka Inspekcja Weterynaryjna.
Warto zaznaczyć, że choroba powoduje bardzo duże straty gospodarcze i jest chorobą zwalczaną z urzędu. Te zwierzęta, które są z wynikiem dodatnim pryszczycy są likwidowane. Na wirus pryszczycy nie ma szczepionek i leku.
Podjęto decyzję o kolejnych kontrolach. Oznacza to, że ww. służby będą monitorować na bieżąco przez 24 godziny przejścia graniczne polsko-niemieckie. W ten sposób będzie monitorowanie wszystkich przewozów zwierząt parzystokopytnych na teren woj. lubuskiego, chodzi o świnie i bydło. Kontrole obowiązują od 14 stycznia, od godz. 22:00.
Obecnie na terenie woj. lubuskiego czy każdego innego województwa w Polsce niema zagrożenia wystąpienia pryszczycy. Wprowadzamy czynności prewencyjne w celu ochrony Rzeczpospolitej przed chorobą, która ostatni raz pojawiła się w Polsce w 1971 roku - powiedziała w rozmowie z Eska Zielona Góra News, Joanna Kokot-Ciszewska, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Pryszczyca w Niemczech. Wprowadzono obostrzenia
W Niemczech w związku z zaistniałą sytuacją zostały wprowadzone obostrzenia.
W tej chwili w Niemczech jest zakazany wszelki przez 72 godziny przewóz zwierząt na terenie Brandenburgii. Ponadto utworzono strefę trzech kilometrów zapowietrzoną, dziecięciu kilometrów zagrożoną. W odrębnie kilometra od ogniska choroby wybito wszystkie zwierzęta - dodaje Joanna Kokot-Ciszewska.
Co to jest pryszczyca?
Pryszczyca, inaczej nazywana także jako FMD, czyli Foot-and-Mouth Disease jest to choroba wirusowa. Atakuje zwierzęta parzystokopytne jak:
- bydło,
- świnie,
- kozy,
- owce,
- występuje także u dzikich zwierząt i tych, które znajdują się w ogrodach zoologicznych.
Dzikie zwierzęta leczą się same.
Należy nie przywiązywać się za bardzo do zwierząt dzikich, ponieważ u nich dochodzi do samo ozdrowienia, samo wyleczenia, więc dlatego zwierzętami dzikimi w tym momencie nie będziemy się zajmować - powiedziała w rozmowie z Eska Zielona Góra News, Joanna Kokot-Ciszewska, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Pryszczyca u ludzi. Czy jest groźna?
Pryszczyca to choroba zakaźna zwierząt parzystokopytnych. Czy pryszczyca jest groźna u ludzi?
Należy zaznaczyć, że choroba nie jest groźna dla ludzi. Nie jest to typowa zoonoza, więc żadne niebezpieczeństwo w kontaktach ze zwierzętami nie grozi człowiekowi. Dlatego też nie konieczne jest używanie maseczek, rękawiczek czy też obuwia jednorazowego przy chociażby kontrolowaniu takich transportów - dodaje Joanna Kokot-Ciszewska, Lubuski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.
Wirus pryszczycy - objawy
Jakie są objawy pryszczycy? U zarażonych zwierząt wirusem pryszczycy zalicza się m.in. następujące objawy:
- gorączkę
- utrata apetytu,
- utrata masy ciała,
- spadek laktacji,
- pęcherze na częściach ciała - w jamie ustnej, sutkach, nosie i pysku,
- i inne.
Będziemy na bieżąco relacjonować, gdy pojawią się kolejne informacje w sprawie.