Herb - co to jest? Definicja
W słowniku języka polskiego czytamy, że herb jest to godło państwa, ziemi, miasta lub instytucji oraz dziedziczny znak rodowy szlachty i arystokracji.
Herb województwa lubuskiego. Wszystko co musisz o nim wiedzieć
Jak wygląda herb województwa lubuskiego? Herb województwa lubuskiego to tarcza dwudzielna w słup z kolorami czerwonym i zielonym. Kolor zielony to symbolika lasu, których na terenie woj. lubuskiego jest bardzo dużo. W polu prawym znajduje się połowa srebrnego orła w koronie, w polu lewym widzimy dwie sześcioramienne złote gwiazdy w słup. Orzeł w koronie jest symboliką związku regionu z Polską, natomiast gwiazdy oznaczają dwie stolice województwa lubuskiego, którymi są Zielona Góra oraz Gorzów Wielkopolski. Herb województwa lubuskiego został zatwierdzony 26 czerwca 2000 r. przez sejmik województwa. Autorem projektu herbu woj. lubuskiego jest prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego Wojciech Strzyżewski.
Herby miast i gmin w województwie lubuskim
Województwo lubuskie tworzy 14 powiatów, w tym 2 są grodzkie. W skład tych powiatów wchodzą 83 gminy, w tym 9 gmin miejskich, 33 gminy miejsko-wiejskie i 41 gmin wiejskich. W 2002 r. liczba mieszkańców województwa lubuskiego wyniosła ok. 1 008 196. Ile jest miast w woj. lubuskim? W województwie lubuskim są 43 miejscowości, posiadające status miasta, czyli posiadają prawa miejskie.