Schrony przeciwlotnicze w Polsce
Gdzie szukać schronów? Gdzie jest najbliższy schron w Zielonej Górze? Trwające starcia za wschodnią granicą wciąż trwają. Może to napawać myślami o niebezpieczeństwie. Pomocą na pewno może być fakt, że schrony są niedaleko. Według kontroli NIK ponad połowa z nich nie spełnia stanu technicznego, to jednak Państwowa Straż Pożarna podjęła działania inwentaryzacji, z której wynika, że w Polsce jest w sumie 234 tys. 735 schronów. Zostały one sklasyfikowane jako budowle ochronne, czyli schrony i ukrycia oraz miejsca doraźnego schronienia (MDS).
Polecany artykuł:
Mapa schronów w Zielonej Górze
Państwowa Straż Pożarna udostępniła informacje na temat lokalizacji schronów w całej Polsce. Z mapy możemy dowiedzieć się, gdzie mamy się udać, gdy tego będzie wymagała niebezpieczna sytuacja. Każdy obiekt na mapie otrzymał przez PSP kategorię:
- MDS - miejsca doraźnego schronienia – to miejsca, w których schowamy się przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi, takimi jak wichury, orkany, trąby powietrzne, oraz odrywającymi się elementami konstrukcji obiektów budowlanych i połamanymi drzewami.
- (U) ukrycie - to konstrukcja ochronna niehermetyczna, wyposażona w podstawowe instalacje, mająca chronić ludzi, urządzenia, zapasy materiałów lub inne dobra przed określonymi czynnikami rażenia z określonych kierunków.
- (S) schron - To konstrukcja ochronna z obudową zamkniętą, zapewniająca ochronę ludzi, urządzeń, materiałów lub innych dóbr przed różnymi czynnikami rażenia z każdej strony.
Oznaczenia to: M, czyli obiekt przeznaczony dla mieszkańców oraz Z, czyli obiekt przeznaczony dla załóg zakładów pracy.
Jak znaleźć schron w Zielonej Górze? Jak znaleźć schron blisko domu?
Aby znaleźć schron swojego adresu zamieszkania należy skorzystać ze specjalnej mapy przygotowanej przez PSP strazpozarna.maps.arcgis.com. To narzędzie pozwoli znalezienie dokładnej lokalizacji schronu. Po wejściu na tę stronę internetową, wpisz swój adres. Po chwili na mapie zostanie pokazany punkt, który jest najbliżej naszego domu i to właśnie tam będzie można się ukryć w razie niebezpieczeństwa. Kiedy można ukryć się w schronie? W takim schronie można się ukryć w razie niebezpieczeństwa związanego z atakiem innego państwa, ale także w czasie klęsk żywiołowych.
Ponadto na mapie czerwoną kropką są zaznaczone schrony, niebieską - miejsca ukrycia, a zielonym kolorem punkty doraźnego schronienia. Mapa wyświetla miejsca do ukrycia w zasięgu maksymalnie 2 km od miejsca adresu, który wpisujemy w wyszukiwarkę.