Kiedy był PRL? Data
Okres PRL, czyli Polski Rzeczpospolitej Ludowej trwał od 1944 r. do 1989 r. To nie tylko czas zmian społecznych, ale także politycznych. Puste półki sklepowe czy długie kolejki na zawsze zapisały się na kartach Polski.
Kluczowe aspekty czytania książek w Polsce w PRL-u. Wiedziałeś o tym?
Czasy PRL-u kojarzyć się mogą z pustymi pułkami sklepowymi i czarno-białą telewizją. Jednak kluczowym aspektem była także cenzura i kontrola. Nie tylko w gazetach czy telewizji, ale także w lekturach szkolnych czuć było inwigilację. Surowa cenzura, która kontrolowała wszystkie publikacje, książki musiały przejść przez rygorystyczny proces zatwierdzania, a treści krytyczne wobec władz komunistycznych były często cenzurowane lub zakazywane. W tamtych latach próżno było szukać dzieł Orwell'a, które były uważane za niebezpieczne dla reżimu.
Jednak pomimo cenzury istniały niezależne wydawnictwa oraz podziemne drukarnie. To dzięki nim Polacy mogli w ukryciu dokształcać się i czytać to co sprawi im przyjemność i da nadzieję na lepsze życie. Także biblioteki odgrywały kluczową rolę, to tam wypożyczano wiele publikacji także pod pretekstem. Nielegalny rynek czytelnictwa rozrastał się sprawnie i miał kluczowe znaczenie dla Polaków, którzy chcieli obalić komunistyczny rząd.
Władze PRL promowały głównie literaturę socrealistyczną, która miała służyć propagandzie ideologicznej komunizmu. Dzieła te często były niskiej jakości artystycznej i przewidywalne w treści. Uczniowie od najmłodszych lat musieli znać przedstawicieli pisarstwa komunistycznego w Polsce. W alegoriach i metaforach można było znaleźć ukryte przekazy autorów wobec władzy.
Bestsellery PRL-u. Te książki były hitami przed laty. Zobacz:
Listen on Spreaker.