Pokolenie X udaje swoje bogactwo
Pandemia przyczyniła się do wzrostu kosztów życia na całym świecie. Nawet zamożni Amerykanie musieli zmienić swoje nawyki i przestać trwonić pieniądze. Postawa ta jednak nie dotyczy pokolenia X, tzw. milenialsi czują wręcz presje do tego, aby wydawać ciężko zarobione pieniądze. Dlaczego tak jest? Ten problem wzięli na tapet eksperci. Według badania przeprowadzonego przez Wells Fargo wynika, że jedna grupa – zamożni milenialsi w USA – częściej kłamie lub wyolbrzymia stan swoich finansów, aby sprawiać wrażenie, że odniosła sukces finansowy. Dotyczy to 34 proc. zamożnych milenialsów w porównaniu z zaledwie 20 proc. z pokolenia X lub 4 proc. z pokolenia wyżu demograficznego.
Milenialsi udają bogatych, rzeczywistość jest jednak odległa od marzeń
Czekanie na promocje prawie weszło w krew tym, którzy cenią wartość swoich pieniędzy. Chwalenie się drogimi autami, przedmiotami czy wakacjami w odległe kraje weszła wręcz w krew milenialsom. Chcą oni za wszelką cenę chwalić się w mediach społecznościowych swoimi finansami. W rzeczywistości jednak wszystko jest inne. Piękny obrazek, który przedstawia pokolenie X jest tak naprawdę smutną rzeczywistością i odległą od marzeń.
"Osoby ultrabogate nie będą pokazywać swojego bogactwa na Instagramie ani swoich znanych metek i pasków Gucci. Jedynym sposobem na zwiększenie majątku netto jest niewydawanie pieniędzy – ocenił cytowany przez CNBC Brad Klontz, certyfikowany planista finansowy oraz ekspert w dziedzinie finansów behawioralnych.
Według ww. badania okazuje się, że 51 proc. zamożnych millenialsów twierdzi, że ich wysiłki przynoszą skutek, a ludzie wierzą im, że są bogatsi. Jednak nie jest to satysfakcjonujące, ponieważ 40 proc. twierdzi, że zaciągnęło więcej długów, niż by chciało.
Osoby, które próbują popisywać się zamożnością, zwykle pochodzą z biednych domów i zwykle nie mają tak dużo pieniędzy ani majątku - dodaje Klontz.
Eksperci chcą pomóc pokoleniu X
Problem bardzo zaintrygował ekspertów, którzy znaleźli kilka porad dla pokolenia X. Według nich przed zakupami milenialsi powinni zadać sobie kilka pytań.
- Czy masz wystarczające przepływy pieniężne, aby pokryć te wydatki?
- Czy masz wystarczającą ilość pieniędzy zaoszczędzonych na sytuacje awaryjne?
- Czy opłacasz sobie plan emerytalny za pośrednictwem pracodawcy lub samodzielnie zarządzanego konta IRA?
„Dopiero wtedy jesteśmy w stanie naprawdę pomyśleć: «Hej, czy wydawanie pieniędzy jest właściwe, biorąc pod uwagę ogólny obraz sytuacji finansowej?»” – powiedziała Emily Irwin, dyrektor zarządzająca ds. doradztwa i planowania w Wells Fargo. dyrektor zarządzająca ds. doradztwa i planowania w Wells Fargo, cytowana przez CBNC.