Parki Krajobrazowe w Lubuskiem. Ile ich jest?
Na terenie Polski znajduje się ponad 120 Parków Krajobrazowych, a Parków Narodowych 23. W województwie lubuskim znajduje się kilka Parków Krajobrazowych.
Parki narodowe w Polsce lista
- Babiogórski Park Narodowy
- Białowieski Park Narodowy
- Biebrzański Park Narodowy
- Bieszczadzki Park Narodowy
- Drawieński Park Narodowy
- Gorczański Park Narodowy
- Kampinoski Park Narodowy
- Karkonoski Park Narodowy
- Magurski Park Narodowy
- Narwiański Park Narodowy
- Ojcowski Park Narodowy
- Park Narodowy Bory Tucholskie
- Park Narodowy Gór Stołowych
- Park Narodowy Ujście Warty
- Pieniński Park Narodowy
- Poleski Park Narodowy
- Roztoczański Park Narodowy
- Słowiński Park Narodowy
- Świętokrzyski Park Narodowy
- Tatrzański Park Narodowy
- Wielkopolski Park Narodowy
- Wigierski Park Narodowy
- Woliński Park Narodowy
Polecany artykuł:
Nowe parki narodowe w Lubuskiem. Fundacja ma taki pomysł
Raport pt. "Propozycja uzupełnienia sieci polskich parków narodowych" autorstwa Piotra Kluba dotyczy parków narodowych w Polsce i został przygotowany przez Fundację Dziedzictwa Przyrodniczego. Zawiera on szeroki zakres wiedzy dot. powiększenia oraz stworzenia nowych form ochrony przyrody. W analizie można przeczytać badania konkretnych regionów oraz opinię samego autora na temat zmian, które można wprowadzić w przyszłości.
W 2001 r. został utworzony Park Narodowy Uście Warty znajdujący się na terenie województwa lubuskiego. Był to ostatni nowy park narodowy. Od tego czasu minęło już ponad 20 lat i pora na nowe zmiany. Zdaniem fundacji są one realne. Dla przykładu w woj. zachodniopomorskim jeden z parków narodowych miałby się powiększyć oraz miałby powstać kolejny - Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. A jakie zmiany czekają nas w woj. lubuskim?
Polecany artykuł:
Autor raportu niestety nie przewiduje nowego parku narodowego, który miałby powstać na terenie woj. lubuskiego. Jednak wskazuje, że gdyby powstał Park Narodowy Borów Dolnośląskich mógłby on leżeć na terenie dwóch województw - lubuskiego oraz dolnośląskiego. Odrzański Park Narodowy także byłby nowym parkiem, który w północnej swojej części pokrył by teren woj. lubuskiego, a większa jego powierzchnia znajdowałaby się na terenie woj. dolnośląskiego. Czy jednak plany posunął się na tyle, aby faktycznie utworzono nowe parki narodowe? Pomysł jest, a o realizacji i nowych faktach w tej sprawie będziemy informować na bieżąco na naszym portalu.