Dworzec PKP w Zielonej Górze

i

Autor: H.S

Miasto

W Zielonej Górze pojawiła się grupa cudzoziemców. Mieszkańcy apelują o bezpieczeństwo

10 czerwca, nasza redakcja Eska Zielona Góra News otrzymała zgłoszenia od kilku czytelników o grupie cudzoziemców. Mieszkańcy Zielonej Góry w relacji zaapelowali do nas, żeby wyjaśnić tę sytuację. Skontaktowaliśmy się z Komendą Miejską Policji w Zielonej Górze. Czy jest się czego obawiać?

W Zielonej Górze pojawiła się grupa cudzoziemców. Mieszkańcy biją na alarm

Do naszej redakcji zgłosili się czytelnicy, którzy poinformowali o grupie cudzoziemców, która pojawiła się w dwóch strategicznych miejscach. Pierwszym z nich jest Dworzec PKP przy ul. Dworcowej. Kolejne zgłoszenie od czytelnika dotyczyło zielonogórskiego deptaku. To właśnie tam była widziana grupa cudzoziemców, wśród nich były małe dzieci. Niektórzy z nich mieli podchodzić do zielonogórzan i prosić o jedzenie lub pieniądze.

Radomscy policjanci uratowali noworodka, który nie oddychał

"Byłem u fryzjera, po wyjściu z salonu podeszła do mnie mała dziewczynka i prosiła o jedzenie w języku angielskim. Od zawsze mieszkam w Zielonej Górze i sytuacje z osobami, które żebra ją odbywają się tylko podczas winobrania. Rzadko widzi się na ulicach naszego miasta tak dużą grupę cudzoziemców. Widać, że nie są tutejsi. Poczułem niepokój, gdy odmówiłem pomocy. Wzrok innych osób z tej grupy zmroził mi krew w żyłach" - powiedział w rozmowie z Eska Zielona Góra, czytelnik.

Podobna sytuacja miała miejsce przy Dworcu PKP w Zielonej Górze. Gdy pasażer wysiadł z pociągu.

"Wysiadłem z pociągu i kierowałem się do zamówionej taksówki. Nagle obok mnie pojawiło się dwóch mężczyzn, chcieli pieniędzy. Nie byli mili, mówili w języku angielskim. Widać, że są z zagranicy. Takiej sytuacji w tym mieście jeszcze nie miałem" - powiedział w rozmowie z Eska Zielona Góra, czytelnik.

Z kolei nasza czytelniczka nie miała takiej sytuacji, jednak postanowiła, że zgłosi co widziała.

"Byłam na spacerze po deptaku. Piękna pogoda i masa cudzoziemców. Musiałam przyspieszyć, bo czułam ich wzrok na moją osobę. Nie wiem skąd oni się wzięli, ale chyba policja powinna się tym zainteresować" - powiedziała w rozmowie z Eska Zielona Góra, czytelniczka.

Zielonogórska policja o cudzoziemcach w Zielonej Górze

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Komendą Miejską Policji i Biurem Prasowym Urzędu Miasta Zielona Góra. W rozmowie z podinspektor Małgorzatą Barską dowiedzieliśmy się, że Policja na ten moment (tj. 12.06.2024) nie otrzymała dotąd żadnego zgłoszenia dotyczącego cudzoziemców w Zielonej Górze, jak i nie ma żadnych informacji o przebywających na terenie miasta osób wyżej wymienionych. Wciąż czekamy na informację od Biura Prasowego. Będziemy na bieżąco informować, gdy pojawią się kolejne fakty w tej sprawie.

Jeśli jesteś lub byłeś świadkiem niepokojących zachowania osób, które przyjechały do Zielonej Góry prosimy o kontakt z nami lub ze służbami.

Nowe informacje w sprawie cudzoziemców. "Jest bezpiecznie" 

Prezydent Zielonej Góry, Marcin Pabierowski uspokaja zielonogórzan. W komunikacie magistratu czytamy: 

- Okazuje się, że pomimo pewnych medialnych doniesień, próbach wzbudzania paniki w portalach społecznościowych, sytuacja znajduje się pod kontrolą. Nie ma realnego zagrożenia dla funkcjonowania Zielonej Góry ze strony migrantów i uchodźców. Na pewno będziemy w dalszym ciągu dokładnie monitorować rozwój wydarzeń. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie najważniejsze – podkreśla prezydent M. Pabierowski. I dodaje, że w ostatnim czasie nielegalna obecność cudzoziemców na terenie miasta była znikoma.

Czy rozpoznasz lubuskie miasto tylko na podstawie zdjęcia? Test dla spostrzegawczych

Pytanie 1 z 10
Na początek coś prostego. W jakiej miejscowości znajduje się w ten obiekt?
Winobranie 2023. Tak wygląda Zielona Góra przed startem Największego Święta Wina w Polsce

Zobacz jak wyglądają elektryczne radiowozy dla lubuskiej policji