Ranking: najbardziej zielone miasta w Polsce w 2025 roku
Zespół portalu GetHome.pl postanowił sprawdzić, jaki jest aktualny poziom „zalesienia” miast wojewódzkich na podstawie danych Geoportal.gov.pl. Podczas tworzenia portalu wzięto pod uwagę:
- lasy,
- zadrzewienie,
- zakrzewienie.
W rankingu uwzględniono następujące miasta:
- Zielona Góra
- Katowice
- Bydgoszcz
- Toruń
- Olsztyn
- Kielce
- Szczecin
- Gdańsk
- Białystok
- Warszawa
- Poznań
- Lublin
- Opole
- Łódź
- Wrocław
- Kraków
- Gorzów Wielkopolski
- Rzeszów
Zielona Góra jest... zielona!
Z danych sprawdzonych przez portal okazało się nadal najbardziej „zalesionym” dużym miastem w Polsce jest Zielona Góra. Tereny leśne zajmują przeszło połowę jej powierzchni.

Z drugiej strony naukowcy z Obserwatorium Polityki Miejskiej Instytutu Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) mówią o Zielonej Górze, że jest przykładem miasta sztucznie przerośniętego. Co to znaczy? Otóż są takie miasta, które zamiast współpracować z okolicznymi gminami… wchłaniają je. W efekcie w granicach administracyjnych jest tam wiele terenów, które z miejskością mają mało wspólnego. Wspomniana Zielona Góra w 2015 roku została niemal pięciokrotnie powiększona o okoliczne tereny wiejskie - podano w uzasadnieniu.
Jakie miasta trafiły na podium?
Na drugim miejscu są natomiast Katowice, a tego miasta nie zalicza się do przerośniętych. Na trzecim miejscu wymienia Bydgoszcz, w której lasy oraz grunty zadrzewione i zakrzewione stanowią 30% powierzchni. Na drugim biegunie są Rzeszów (3%), Gorzów Wielkopolski (5%) i Kraków (6%).
Zieleń miejska sprzyja podejmowaniu aktywności fizycznej – parki, ścieżki spacerowe oraz miejsca do ćwiczeń zachęcają do regularnego ruchu, takiego jak spacery, bieganie czy jazda na rowerze. Tego typu działania pomagają obniżyć ryzyko otyłości, chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Dodatkowo kontakt z przyrodą działa kojąco na układ nerwowy i hormonalny, co przekłada się na zmniejszenie poziomu stresu oraz łagodzenie objawów lęku i depresji. Efekt tzw. „kąpieli leśnej” pokazuje, że już kilkadziesiąt minut spędzonych w otoczeniu zieleni może przynieść wymierne korzyści dla zdrowia psychicznego.