Zdrowie

Niebezpieczny trend na TikToku. Podbródek starvemaxxing może zagrażać zdrowiu?!

2024-03-12 11:11

Dbanie o swój wygląd jest powszechnym zjawiskiem. Jednak coraz częściej to mężczyźni zwracają uwagę na to jak wyglądają. Do tego wykorzystują nie tylko siłownie, ale trendy, które są czasem wręcz niebezpieczne. Czy starvemaxxing zagraża zdrowiu? Co to jest starvemaxxing?

Każdy organizm jest inny. Warto o tym sobie przypominać za każdym razem, gdy podejmujemy się diety czy aktywności fizycznych. Bowiem zamierzony efekt u każdego może być inny. Niekiedy różnice w wyglądzie są bardzo małe. A mężczyźni wzorem kobiet coraz bardziej zaczynają o siebie dbać. Oblegane siłownie to nie wszystko. W sieci zdobył popularność trend, który jak się okazuje może być niebezpieczny dla zdrowia. Na platformie Tik Tok po wpisaniu odpowiednich słów pojawiają się w masowej ilości filmiki, które nawołują do podjęcia wyzwania i stworzenia tzw. kwadratowej szczęki i podbródka. O co chodzi z starvemaxxing, lookmaxing i mewing?

ANTONY ESCA O NADCHODZĄCYCH PRODUKCJACH I PRZYSZŁOŚCI NA TIK TOKU!!!

Starvemaxxing, czyli niebezpieczny trend Tik Toka

Lookmaxing i zyskujący na popularności Starvemaxxing staje się niebezpiecznym trendem na Tik Toku. Nim wyjaśnimy czym są te metody poprawiania swojej atrakcyjności przez mężczyzn zaznaczmy, że nie jest to poddawanie się operacją plastycznym. Nowy trend na TT spowodował, że młodzi mężczyźni a nawet chłopcy chcą wyglądać jak znany model Jordan Barrett. Ich głównym celem jest "dbanie" o dietę, czasem wręcz głodzenie się i wykonywanie ćwiczeń, aby w rezultacie posiadać zapadnięte policzki. Dodatkowo zaciskają usta, a oczy kierują w dół. Starvemaxxing to pochodna looksmaxingu, czyli maksymalizacji wyglądu fizycznego, za pomocą różnego rodzaju porad. W skrócie polega to na tym, żeby siebie samodoskonalić. Jednak specjaliści mają co do tego inne zdanie i ostrzegają młode osoby, przed konsekwencjami ich stosowania.

Czym jest Starvemaxxing?

Starvemaxxing to koncepcja związana z określonym podejściem do diety i stylu życia, której głównym celem jest osiągnięcie szczupłej sylwetki poprzez ograniczenie spożycia kalorii do absolutnego minimum. Jest to praktyka skrajnego redukowania ilości spożywanych pokarmów, czasami prowadząca do niedożywienia, aby uzyskać bardzo niski poziom tkanki tłuszczowej. Termin ten wynika z połączenia słów "starvation" (głodzenie) i "maxxing" (maksymalizacja), co odzwierciedla główny cel, jakim jest maksymalne zminimalizowanie masy ciała poprzez głodzenie organizmu. Eksperci ostrzega przed stosowaniem tej koncepcji w codziennym życiu.

„Kiedy [ograniczenie jedzenia] dojdzie do skrajności, może to oznaczać zaburzenie odżywiania” – powiedziała dla Yahoo News, Elizabet Altunkara, dyrektor ds. edukacji w Krajowym Stowarzyszeniu ds. Zaburzeń Odżywiania.

Filmiki dotyczące tej praktyki szybko zyskały na popularności i według doniesień miały zostać obejrzane ponad 8 mln razy w mediach społecznościowych. Użytkownicy jak i inne firmy zgłosiły takie filmiki na TT. Na łamach Daily Mail czytamy, że "gigant mediów społecznościowych twierdzi, że w 2023 r. spośród filmów usuniętych z powodu naruszenia zasad TikToka dotyczących zaburzeń odżywiania ponad 90% zostało usuniętych proaktywnie".

„Chociaż oglądanie filmów „starvemaxxing” w Internecie nie powoduje zaburzeń odżywiania, trendy skupiające się na obrazie ciała i ekstremalnych dietach mogą być niezwykle szkodliwe” - powiedział dla Daily Mail, Tom Quinn, dyrektor ds. zewnętrznych organizacji charytatywnej Beat.

Poniżej znajdziecie galerię zdjęć, którą publikujemy ku przestrodze tego zjawiska. Na co uważać?

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji, przeżywasz kryzys, masz myśli samobójcze - zwróć się do dyżurujących psychologów i specjalistów. Gdzie możesz szukać pomocy?

  • Całodobowe centrum Wsparcia dla osób w kryzysie emocjonalnym 800 70 22 22
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111
  • Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 121 212
  • Wsparcie dla osób po stracie bliskich - będących w żałobie: 800 108 108
  • Tumbo Pomaga - pomoc dzieciom i młodzieży w żałobie: 800 111 123
  • pokonackryzys.pl

Niebezpieczny trend na TikToku. Podbródek starvemaxxing może zagrażać zdrowiu?!

Sonda
Tik Tok czy Instagram? Z której aplikacji korzystasz częściej?