Trzymiesięczne dziecko z urazem głowy w szpitalu. Rodzice nie trafili do aresztu

i

Autor: pexels.com

wiadomości

Trzymiesięczne dziecko z urazem głowy w szpitalu. Rodzice nie trafili do aresztu

2024-07-06 13:14

Zielonogórska prokuratura okręgowa poinformowała w piątek o zatrzymaniu rodziców trzymiesięcznego chłopczyka. Dziecko trafiło do szpitala z poważnymi urazami mózgu. Rodzice to lekarz i adwokatka. Nie przyznali się do stawianych im zarzutów. Zastosowano wobec nich poręczenie majątkowe i trafili pod dozór policji. Lekarz był wcześniej dwa razy karany.

Rodzice trzymiesięcznego dziecka zostali przesłuchani. Obojgu rodzicom postawiono zarzuty znęcania się fizycznego nad dzieckiem i spowodowania ciężkich obrażeń. To kara zagrożona więzieniem od trzech lat, co oznacza, że sąd nie może orzec kary w zawieszeniu. "Złożyli wyjaśnienia. Nie przyznają się do stawianych im zarzutów" – powiedziała PAP prokurator Ewa Antonowicz, rzeczniczka zielonogórskiej prokuratury okręgowej.

"Ojciec dziecka był dwa razy karany" - powiedziała prokurator Antonowicz. Raz za posiadanie środków odurzających, drugi raz za wystawianie fałszywych recept.

Prokuratura nie zdecydowała się na wnioski aresztowe. Prokurator zastosował wobec ojca i matki poręczenia majątkowe w kwocie 200 tys. zł. Oboje trafili pod policyjne dozory. Oznacza to, muszą stawiać się w wyznaczonych dniach w komendzie policji. "Oboje dostali również zakazy opuszczania kraju. Prokurator zakazała im także zbliżania się do dzieci oraz świadków" – powiedziała prokurator Antonowicz. Ojciec dziecka jest lekarzem, matka adwokatką z Warszawy. Mieszkają w Zielonej Górze.

Prokuratura nie zdradza treści zeznań rodziców dziecka. "Złożyli wyjaśnienia wskazujące na to, jak doszło do obrażeń dziecka" – powiedział PAP mecenas Łukasz Cieślak, pełnomocnik rodziców.

Trzymiesięczne dziecko z urazem głowy w szpitalu

Do szpitala w Zielonej Górze w czerwcu ojciec przywiózł trzymiesięczne dziecko w związku z nagłym zatrzymaniem krążenia. Maluch z Zielonej Góry trafił do szpitala w Poznaniu. Stamtąd został wypisany na życzenie rodziców i zabrany do domu.

"Lekarka ze szpitala w Zielonej Górze, po przeprowadzeniu serii badań zgłosiła podejrzenie popełnienie przestępstwa. Obrażenia, w jej ocenie, były spowodowane działaniem osób trzecich" – powiedziała prokurator Antonowicz. Lekarka, która zgłosiła podejrzenie przestępstwa, wykluczyła zatrzymanie krążenia oraz urazy mózgu trzymiesięcznego chłopczyka jako powstałe w wyniku choroby.

Prokuratura zasięgnęła opinii biegłego oraz zabezpieczyła dokumentację medyczną dziecka. "U dziecka stwierdzono liczne obrażenia mózgu powstałe na przestrzeni co najmniej kilku tygodni. Dziecko ma trzy miesiące, więc takie obrażenia mogły powstać już od pierwszych dni jego życia" – dodała prokurator Antonowicz.

Opinia biegłego uzyskana przez prokuraturę wskazuje na zespół dziecka potrząsanego. "To szereg czynności intensywnego potrząsania dzieckiem z taką siłą, że dochodzi do obrażeń mózgu" – powiedziała prokurator Antonowicz.

Nadajesz się na policjanta? Pytania z testu psychologicznego do policji Multiselect 2023 - cz. II

Pytanie 1 z 21
Czy zdarzyło Ci się obwiniać kogoś o coś, o czym wiedziałeś że naprawdę sam popełniłeś?
Nissan roztrzaskał się w zbożu. Zginęli dwaj 18-latkowie