Taniec w kręgu ognia

i

Autor: pexels.com

Wiara

W Polsce zarejestrowano nowy związek religijny. Liczba pogan się zwiększy?

2024-02-12 10:34

Po pięciu latach starań został zarejestrowany nowy związek religijny w Polsce. Co to dokładnie oznacza? Jaki jest nowy związek religijny w Polsce? Czy liczba pogan wzrośnie? Polacy nie wierzą w Boga?

Nowy związek religijny w Polsce

O nowym związku religijnym poinformowała "Rzeczpospolita". Pod koniec stycznia 2024 r. Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich został oficjalnie zarejestrowany w Polsce. Starania o wpisanie do rejestru trwały aż pięć lat. Jak podkreśla dziennik jest to najnowszy związek religijny wpisany oficjalnie do rejestru kościołów i związków wyznaniowych MSWiA w Polsce. Czy w Polsce wzrośnie liczba pogan? Eksperci wskazują jasno.

"W rejestrze jest ok. 170 wspólnot, jednak większość dokonała wpisu w latach 90., gdy było to łatwiejsze niż dziś. Obecnie przybywa około jednego wpisu rocznie, co pokazuje, jaki sukces odnieśli rodzimowiercy słowiańscy" — czytamy na łamach "Rzeczpospolitej".

Noc Świętojańska w przemyskim Zamku Kazimierzowskim

"Środowisko rodzimowierców nie tylko się powiększa, ale też staje się coraz bardziej dojrzałe" – ocenia Scott Simpson, religioznawca z UJ. Według jego szacunków liczba aktywnych wyznawców wynosi obecnie około 3,5 tys.

Religioznawcy wskazują, że liczba wyznawców Związku Wyznaniowo Rodzimowierców Polskich może wzrosnąć. Co to dokładnie oznacza? "RZ" zaznacza, że wpisanie do oficjalnego rejestru ma wiele zalet. Oznacza to, że nowy związek religijny jest uznany przez Polskę i uzyskał dostęp do do przywilejów takich jak pieniądze z funduszu kościelnego czy przywilejów podatkowych. Historia rodzimowierców w Polsce sięga XIX w., jest to kontynuacja wierzeń dawnych Słowiań, jak dalej wskazuje "RZ" "pierwsze zorganizowane formy pojawiły się przed wojną. Działalności rodzimowierców nie sprzyjał okres PRL, więc skrzydła mogli rozwinąć dopiero po 1989 r.".

Zobacz też: Pogańskie zwyczaje w czasie Świąt Bożego Narodzenia

Sonda
Czy wierzysz w istnienie Boga?