Inwestycja

W szpitalu w Nowej Soli jest nowa kotłownia. Czy to sposób na oszczędności?

2023-05-18 14:19

Szpital powiatowy w Nowej Soli posiada nową innowacyjną instalację i technologię, która wykorzystują odzysk ciepła ze spalania. Dodatkowym źródłem ciepła jest także gaz ziemny, który został zastąpiony miałem węglowym. Oznacza to oszczędności? Nowe rozwiązanie robi wrażenie. Koniecznie zobacz galerię zdjęć.

Szpital w Nowej Soli. Nowy sposób ogrzewania nowosolskiego szpitala

17 maja, w środę odbyło się oficjalne otrawcie nowej inwestycji w Nowej Soli. Dokładniej chodzi o technologię pomocną przy ogrzewaniu budynków szpitala powiatowego w Nowej Soli. Zapewni to także ciepłą wodę dla lecznicy, a także odbywać się będzie także produkcja pary dla centralnej sterylizacji. W okresie letnim zapewni produkcję wody lodowej na potrzeby klimatyzacji sal operacyjnych. Podstawowym źródłem ciepła jest tam gaz ziemny, który zastąpił miał węglowy. Zostały zakupione dwa kotły gazowe parowe oraz dwa kotły gazowe wodne. Wykonana została nowa instalacja zasilania i instalacja elektryczna budynku kotłowni oraz izolacja termiczna rur i urządzeń centralnego ogrzewania - informuje lubuski magistrat.

To jednak nie wszystko. Co ważne nowa inwestycja w placówce pozwoli w przyszłości na 80-procentową oszczędność energii oraz 90-procentowe ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Technologia wykorzystuje bowiem odzysk ciepła ze spalarni odpadów medycznych.

- To znakomity i innowacyjny projekt. Przykład Zielonej Krainy Nowoczesnych Technologii. Wycieczki mogą tu przyjeżdżać, by podpatrywać, w jaki sposób ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. W naszym regionie sporo zrobiliśmy w zakresie termomodernizacji i ograniczeniu emisji gazów, a było to możliwe dzięki Funduszom Europejskim. W nowej perspektywie Fundusze na zielony ład są jeszcze bardziej ukierunkowane.- powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak podczas otwarcia kotłowni w Nowej Soli.

Nowa kotłownia w Nowej Soli. Ile kosztowała inwestycja w Nowej Soli?

Jak podał Wojewódzki Urząd Marszałkowski inwestycja w Nowej Soli kosztowała blisko 16,7 mln zł, z czego dofinansowanie to blisko 13,8 mln zł.

Sonda
Jak oceniasz posiłki w polskich szpitalach?