rytuał

i

Autor: Elina Sazonova Canva

Świat

W Zambii chciał wskrzesić zmarłego. Zamiast tego trafił przed sąd

2024-04-09 8:41

Śmierć bliskiej osoby jest tragedią, z którą ciężko się pogodzić. W wielu kulturach wciąż wierzy się w wskrzeszenie zmarłych. Jeden z malawijskich uzdrawiaczy został oskarżony o niewywiązanie się z obietnicy wskrzeszenia zmarłego Zambijczyka, za co wziął pieniądze. Zawiedziona i oszukana rodzina żąda odszkodowania, a sprawa właśnie trafiła do sądu.

Nieudolna próba wskrzeszenia zmarłego 

Drain Nyirenda, mieszkaniec zambijskiej wioski Katintha w rejonie Chikuwe przy granicy z Malawi, zginął w grudniu ubiegłego roku podczas tradycyjnego, barwnego festiwalu Gule Wamkulu. Podczas tego wydarzenia duchy przodków żyjącego na tym pograniczu ludu Chewa przybierają cielesną formę i tańczą dla swoich żyjących potomków.

Jednym z uczestników ceremonii był Nyirenda, który w wyszukanym kostiumie, z tradycyjną drewnianą maską na twarzy wspinał się na mierzący 35 metrów drewniany słup. Gdy był na szczycie, zaplątał się w przytroczoną do zwieńczenia słupa linkę, która zacisnęła się na jego szyi.

Justyna Steczkowska na starych zdjęciach Jak zmieniała się dziewczyna szamana?

Uzdrowiciel chciał wskrzesić zmarłego

Po tym wypadku, do zrozpaczonej rodziny zwrócił się Emmanuel Banda, znany na pograniczu 34-letni uzdrawiacz i pogromca lokalnych czarownic. Powiedział, że za 900 kwacha, czyli około 35 dolarów przywróci zmarłemu życie.

Ojciec Nyirendy podczas przesłuchania w sądzie magistrackim w Chipata opisywał, jak Banda próbował oszukać rodzinę: „Pokazując owiniętą pościelą deskę, fałszywie twierdził, że to nasz syn przywrócony do życia”.

Sąd w Chipata nie zakończył rozprawy po pierwszym posiedzeniu. Prokurator Bright Lishebo, powiedział, że planuje jeszcze przedstawić zeznania pięciu świadków i prowadząca sprawę sędzia Destiny Kalusopa odroczyła rozprawę do środy, 10 kwietnia 2024 r.

Wiara w moc czarów jest bardzo silna na pograniczu Zambii i Malawi. W tym drugim kraju w czary wierzy ponad 70 procent mieszkańców, ale większość społeczeństwa popiera zmianę prawa w celu kryminalizacji ich praktyk, pokazują badania Afrobarometru z ubiegłego roku.

Co zaskakujące w Malawi częściej wierzą w istnienie czarów osoby wykształcone niż te bez formalnej edukacji.

Zobacz też: Pożar w Walencji. 14-piętrowy wieżowiec w płomieniach

Sonda
Jaki sposób chowania zmarłych uważasz za lepszy?