Zielona Góra pionierem w segregacji odpadów tekstylnych
Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2025 obowiązuje nowe prawo segregacji odpadów tekstylnych. Oznacza to, że nie możemy już wyrzucać takich odpadów do pojemników zmieszanych. Zielona Góra wychodzi na przeciw potrzebom mieszkańców i już wiadomo, że w mieście postawione zostaną specjalne pojemniki na odpady tekstylne. W Zielonej Górze w wybranych lokalizacjach zostanie postawionych 22 pojemników na odpady tekstylne. W planach jest zakup także specjalnych metalowych kontenerów w liczbie ok. 80 sztuk. Mają być na wzór tych postawionych przez Polski Czerwony Krzyż.
Nowa hala do segregacji odpadów w Zielonej Górze
21 stycznia, we wtorek w zielonogórskiej palmiarni odbyła się konferencja prasowa dotycząca budowy nowej hali do segregacji odpadów w Zielonej Górze. W spotkaniu udział wziął m.in. prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt budowy nowego obiektu ma pochłonąć ok. 150 mln zł. Gdzie? Na terenie wysypiska śmieci w Raculi. Inwestycja według zapowiedzi ma powstać do 2027 roku.
"Szukamy tutaj metody finansowania hali do segregacji odpadów. Dzisiaj, przez te zapóźnienia, które były latami i ta inwestycja nie była realizowana mieszkańcy ponoszą koszty utylizacji i wywozu odpadów. Dzisiaj odpady zmieszane firma zewnętrzna zabiera od nas z Zielonej Góry i podzielić. Nie robimy tego na miejscu i to jest główny problem. Dzisiaj reagujemy, bo jest już czerwone światło. Dlatego budujemy program inwestycyjny. Ta hala musi być wykonana, czy to będzie źródło zewnętrzne NFOŚ czy KPO, czy to będzie rozmowa z BGK czy z Bankiem Ochrony Środowiska. Musimy znaleźć finansowanie, ale co najważniejsze działy inwestycyjne muszą być przygotowane na pozyskanie funduszy" - powiedział Marcin Pabierowski, prezydent Zielonej Góry.
Polecany artykuł: