Powódź w Lubuskiem
Wielka woda w poniedziałek 16 września dotarła także do woj. lubuskiego. Wiele osób zaangażowało się w ustawianie worków z piaskiem. Przypomnijmy, że w gminie Szprotawa zostały odwołane lekcje dydaktyczne z powodu zagrożenia powodziowego. Mieszkańcy Szprotawy mogą już odetchnąć z ulgą.
W Żaganiu w środę, od wczesnym godzin porannych mieszkańcy przygotowywali się na wielką wodę. Poziom wody na rzece Bóbr wynosił w mieście 721 cm. Zarządzono także nocną ewakuację. W Żaganiu sytuacja była bardzo poważna.
Stan rzeki Bóbr 19 września, godz. 6:20
Według najnowszych danych IMGW poziom rzeki Bóbr na stacji Żagań, o godz. 6:20 19 września wynosi 651 cm, stan ostrzegawczy wynosi 340 cm.
Sytuacja powodziowa w Żaganiu. Aktualizacja
Jaka jest sytuacja powodziowa w Żaganiu? Jest się czego obawiać? Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z żagańskim magistratem.
Sytuacja powolutku stabilizuje się. Poziom wody opada powoli, ale opada. Niemniej jednak cały czas jest powyżej poziomu alarmowego. Działamy spokojnie i pomału szykujemy się sprzątania - powiedział dla Eska Zielona Góra News, Sławomir Borecki z Wydziału Zarządzania Kryzysowego żagańskiego magistratu.
Czy mieszkańcy Żagania odetchną z ulgą? Jest apel od magistratu. Co powinni zrobić obecnie mieszkańcy Żagania?
Żeby zachowali czujność obserwowali nasze komunikaty, stosowali się do poleceń służb. No i patrzyli już spokojniej na to co się dzieje - dodaje Sławomir Borecki, w rozmowie z Eska Zielona Góra News.
W Żaganiu pomagają amerykańscy żołnierze
W Żaganiu powoli sytuacja powodziowa się poprawia. W pomoc zostali zaangażowani nawet amerykańcy żołnierze. Chętnych do pomocy nie brakuje. Każda pomoc się liczy.
Mogę potwierdzić, że trzydziestu amerykańskich żołnierzy pracuje ze sprzętem w Żaganiu. To coś więcej niż gest, to praktyczna pomoc. Dostałem również informację, że z gotowością pomocy zgłosili się również niemieccy żołnierze. Ze strony tureckiej również mamy ofertę pomocy - Donald Tusk - czytamy na platformie X.