Administracyjna mapa Polski do zmiany. Co z Zieloną Górą?

i

Autor: Pexels; Insytut Sobieskiego

Miasto

Województwo lubuskie znika z mapy Polski. Zielona Góra przestaje być stolicą wojewódzką

Podział administracyjny Polski do zmiany. Województwo lubuskie znika z mapy. Zielona Góra traci status stolicy. Dr Łukasz Zaborowski stworzył raport dla Instytutu Sobieskiego, który jest nowym podziałem Polski. Z obecnie 16 województw, ma być tylko 12. nowych. Jak zmieni się mapa Polski?

Raport „Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju” - dr Łukasz Zaborowski ma nowy pomysł na podział Polski

Instytut Sobieskiego opublikował na swojej stronie internetowej raport pt. "Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju". Autorem tekstu jest dr Łukasz Zaborowski, który zdecydował podzielić się odważnym spojrzeniem na obecny podział administracyjny Polski. Dr Zaborowski zwraca szczególnie uwagę na reformę administracyjną, która weszła w życie w 1999 r. "Przypadkowa hybryda", bo tak autor nazywa podział województw, jest szczegółowo opisana i przeanalizowana wraz z czynnikami, które wskazują, że nowy podział Polski jest potrzebny mieszkańcom.

Nowy podział administracyjny Polski a województwo lubuskie

Koncepcja podziału administracyjnego Polski powstała ponad 25 lat temu. Zdaniem autora raportu "Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju" województwo lubuskie jest sztucznie utworzone i jest znaczący konflikt pomiędzy dwoma stolicami. Jaki? Jak czytamy w raporcie dr Łukasz Zborowski uważa, że w woj. lubuskim są dwa konflikty pomiędzy miastami, które wciąż rywalizują o miano lidera. Autor zwraca uwagę także na aspekt krytyki, który pojawia się ze względu na problemy administracyjne oraz komunikacyjne. Dla województwa lubuskiego jest kilka propozycji od dr Łukasza Zborowskiego. Wśród z nich jest też ta, która zakłada, że województwo lubuskie znika z mapy Polski.

W jednej z propozycji dr Zaborowski proponuje, aby Zielona Góra została włączona do nowo powstałego województwa śląsko-lubuskiego, które połączyło by zachodnie regiony Polski z częściami Śląska. Wszystkie koncepcje znajdziecie w galerii, która znajduje się poniżej.

Nowy podział administracyjny Polski?! Powstaną nowe województwa i zmienią się granice!

Koncepcja reformy przedstawiona jest w czterech wariantach, bez wskazania jednego optymalnego:

  • Wariant I „minimalny” układ województw pozostaje bez zmian, nie powstają nowe jednostki, jedynie zostaną zmienione ich granice. Rozgległość województw największych na rzecz mniejszych.
  • Wariant II „umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa „jednoznacznie brakujące” w świetle standardów obecnego podziału.
  • Wariant III „równoważący” to dalej idące ograniczenie województw ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw „pozametropolitalnych”.
  • Wariant IV „makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, opartych o wielkoskalowe układy osadnicze, w szczególności ośrodki metropolitalne. Jednak – w celu utrzymania równowagi sił – w tym wariancie największe ośrodki zostają pozbawione funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.
Sonda
Lubisz życie w Zielonej Górze?