Samolot

i

Autor: pxhere.com Zdjęcie ilustracyjne

Inwestycja

Wojsko wraca na lotnisko w Zielonej Górze-Babimoście. Co to dokładnie oznacza?

2023-11-10 8:26

Po 15 latach lotnisku Zielona Góra-Babimost zostanie przywrócona wojskowa funkcja przy zachowaniu jego cywilnych uwarunkowań. W czwartek zostało podpisane porozumienie o współużytkowanie lotniska przez Ministerstwo Obrony Narodowej – poinformował rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Paweł Kozłowski.

Wojsko wraca do Babimostu. Będą zmiany?!

Głównymi stronami porozumienia są marszałek woj. lubuskiego, minister obrony narodowej, minister infrastruktury, prezes Agencji Mienia Wojskowego oraz wojewoda lubuski. Jak przekazano w komunikacie, przywrócenie wojskowej funkcji lotniska nie będzie miało wpływu na cywilne połączenia lotnicze oraz ich rozwój.

Pełna nazwa dokumentu to "Porozumienie w sprawie zagospodarowania nieruchomości byłego lotniska wojskowego Zielona Góra-Babimost, celem odtworzenia lotniska wojskowego, przy zachowaniu cywilnej funkcji lotniska".

Analizy wykonane przez ministerstwo obrony narodowej wykazały, że w związku z sytuacją międzynarodową i koniecznością podniesienia potencjału obronnego Polski zasadne jest przywrócenie wojskowej funkcji lotniska w Babimoście.

Lotnisko w Modlinie zagrożone! Brakuje pieniędzy na remont, przewoźnik wycofuje loty

"Kiedy pojawiła się możliwość podpisania porozumienia, które nadałoby lotnisku ponownie pewne funkcje wojskowe i okazało się, że wojsko szuka miejsc, w których mogłyby być podejmowane różnego rodzaju działania militarne, uznaliśmy, że to szansa dla Portu Lotniczego w Babimoście" – powiedział w trakcie czwartkowej konferencji prasowej marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński.

Dodał, że z wojskiem łatwiej będzie rozwijać i utrzymywać lotnisko. "A z naszego punktu widzenia w tej części, która dotyczy oferty cywilnej - poszerzać ją i proponować mieszkańcom województwa lubuskiego oraz tym wszystkim, którzy chcieliby nas odwiedzić, lepszą, bezpieczniejszą i atrakcyjniejszą ofertę" – zaznaczył Jabłoński.

Marszałek przypomniał, że w maju 2010 r. na terenie lotniska podpisał akt notarialny, na mocy którego województwo przejęło ten obiekt od Skarbu Państwa, w chwili, kiedy lotnisko zaczęło tracić swoje funkcje. Samorząd województwa postanowił uratować lotnisko i poczynił dużo nakładów na jego rozwój i utrzymanie.

Dyr. Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Woj. Lubuskiego Sławomir Kotylak ocenił, że porozumienie jest kamieniem milowym i fundamentem pod duże przekształcenie organizacyjne i operacyjne lotniska. Zdaniem Kotylaka wejście służb wojskowych spowoduje duże zmiany, jeśli chodzi o status lotniska, jego funkcjonalność, a także czasy otwarcia i operacyjność, co w rezultacie będzie z korzyścią dla strony cywilnej.

"Infrastruktura powojskowa, która tutaj jest, znajduje się w bardzo dobrym stanie. Wielokrotnie podczas spotkań z przedstawicielami MON-u padały wręcz podziękowania za to, że samorząd nie porzucił tego terenu, nie dopuścił do jego zdegradowania, co dzisiaj stanowi podstawowy element do decyzyjności władz wojskowych o tym, że to właśnie to miejsce wraca na wojskową mapę Polski" – powiedziała Kotylak.

Dyr. Portu Lotniczego Zielona Góra-Babimost Hubert Haegenbarth wyraził na konferencji zadowolenie, że lotnisko będzie współużytkowane z 31. Bazą Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu. "Wojsko jest wpisane wprost w historię tego lotniska. Pomimo tego, że przestało funkcjonować tutaj wojsko, to lotnisko cały czas realizowało zadania obronne w obszarze cywilnym jako jednostki zmilitaryzowanej" – zaznaczył Haegenbarth.

Ile pasażerów obsługuje lotnisko Zielona Góra-Babimost? Najnowsze dane

Lotnisko Zielona Góra-Babimost w październiku 2023 r. odprawiło ponad 4 tys. osób, a od początku roku ponad 48 tys. pasażerów. To o blisko 15 tys. więcej niż w całym 2019 r - poinformowało w czwartek, 9 listopada biuro prasowe spółki Polskie Porty Lotnicze.

10 najważniejszych liczb dla Zielonej Góry. O tym mogłeś nie wiedzieć

Lubuskie. Przyporządkuj zabytek do miasta. Sprawdź się w prostym quzie. Prawdziwy Lubuszanin zdobędzie 10 punktów

Pytanie 1 z 10
Gdzie znajduje się Willa Emila Kollatschny’ego widoczna na zdjęciu?
Willa Emila Kollatschny’ego w Drezdenku