Pogrzeb bliskiej osoby to bardzo trudny czas
Pogrzeb dla wielu z nas jest jednym z najcięższych momentów w życiu. Do śmierci niestety nie można się przygotować tak jak do pogrzebu. Nie da się także jej przewidzieć. Pożegnanie bliskich czasem jest nagłe. Warto wtedy korzystać ze wsparcia innych osób. Szczególnie wspomina się zmarłych bliskich 1 listopada. To właśnie w to święto zwraca się uwagę na to, kogo już z nami nie ma. Pojawiają się wspomnienia i zaduma nad tym "co by było gdyby...". Gdy jest pogrzeb pojawia się także pytanie ile trzeba zapłacić za pogrzeb kościelny. Ile trzeba zapłacić księdzu? To nie wszystko, bowiem ważne jest także postawienie nagrobku, co też sporo kosztuje. Wykupienie parceli, gdzie później zostaną złożone zwłoki to tylko początek dalszej drogi w żałobie. Kiedy powinno się postawić nagrobek? Ile czasu trzeba czekać?
Polecany artykuł:
Jak długo powinna trwać żałoba po bliskiej osobie?
Ci, którzy mają za sobą żałobę po śmierci bliskiej osoby wskazują, że powinna ona trwać co najmniej rok. To właśnie w tym czasie powinno się obchodzić wszystkie ważne wydarzenia w życiu na nowo, a dokładniej bez tej właśnie osoby. Inni z kolei nie określają czasowo swojej żałoby, tylko trwają w niej nawet kilka lat. Jeszcze inni nie zwracają uwagi na to i żyją dalej. Ile powinna trwać żałoba zdaniem Kościoła?
Ile trwa żałoba według Kościoła? Odpowiedź jest zaskoczeniem
Długie noszenie żałoby może doprowadzić do smutku, a nawet depresji. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że długie noszenie żałoby może mieć opłakane skutki. Ile powinna trwać żałoba zdaniem Kościoła Katolickiego? Nie jest to wcale rok!
Kościół Katolicki nie narzuca ile powinna trwać żałoba, jednak zaleca by trwała ona określoną liczbę dni. Jak podaje serwis wieczormodlitwy.pl Kościół Katolicki wskazuje, że żałoba powinna trwać tylko dziewięć dni.
Polecany artykuł:
Etapy przeżywania żałoby
Przeżywanie żałoby to proces, który powinien odbyć się bez pośpiechu, ale tak jak wskazaliśmy wyżej także bez zbędnego przedłużania i zamartwiania się. Psychologowie zachęcają do 5 etapów przeżywania żałoby. Czas na każdy etap jest dostosowywany indywidualnie. Oznacza to, że po zakończeniu jednego z nich powinniśmy przejść do kolejnego, aż nie zaakceptujemy odejścia bliskiej osoby.
5 etapów przeżywania żałoby:
- Zaprzeczanie
- Gniew
- Negocjacje ( np. z Bogiem, jeśli jesteś osobą wierzącą)
- Depresja
- Akceptacja